Rize’de öğle saatlerinden itibaren etkisini artıran yağışlar sonrasında Fındıklı ilçesinde Arılı ve Çağlayan derelerinde su seviyesi taşma seviyesine yükseldi. Sarı uyarıda bulunulan bölgeye de takip için personel gönderildi.

İlçeye bağlı bazı köylerde küçük boyutta heyelanlar oluşurken İl Özel idaresi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Ardeşen ilçesinde ise şiddetli yağış bazı bölgelerde toprak kaymalarına neden oldu. İlçeye bağlı Gündoğan köyünde toprak kayması nedeniyle köy yolu ulaşıma kapandı. Rize İl Özel İdaresi ekipleri tarafından kapanan yolda iş makineleriyle yola inen toprağı kaldırmak için çalışma başlatıldı.

Kentte devam etmekte olan sağanak yağışın gece saatlerine kadar etkili bir şekilde devam etmesi beklenirken olup yağışların yarın akşam saatlerine kadar aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor.

Öte yandan Meteoroloji kayıtlarına göre, Fındıklı’nın Yenişehitlik köyünde 1 metrekareye 1 saatte 114,8 kg yağış düşerken, Artvin’in Arhavi ilçesinde 114,5 kg, Hopa’nın Çavuşlu Köyüne 109,2 kg, Kemalpaşa’nın Köprücü Köyüne 94,9 kg, Hopa ilçesine 94,6 kg, Borçka’da 93,9, Ardeşen’in Yeşiltepe Köyüne 78,2, Fındıklı’ya 63,4 kg yağış düştü.

rizede-kuvvetli-yagis-heyelana-neden-oldu-dereler-tasma-noktasina-geldi-1.jpg

rizede-kuvvetli-yagis-heyelana-neden-oldu-dereler-tasma-noktasina-geldi-2.jpg

rizede-kuvvetli-yagis-heyelana-neden-oldu-dereler-tasma-noktasina-geldi-3.jpg

Editör: Tunahan Kalender