Rize’de kadın kooperatiflerinin atölyelerinde ürettiği el sanatları ürünlerin ve hediyelik eşyaların satışının yapılması amacıyla Rize Belediyesi tarafından Rize’nin sembollerinden, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Çay Çarşısı'nda hazırlanan satış noktası hizmete açıldı.

Açılışa, Vali Kemal Çeber ve Belediye Başkanı Rahmi Metin’in yanı sıra; Rize Vali Yardımcısı Vekili Ertuğrul Arslan,  Belediye Başkanı Rahmi Metin’in eşi Fatma Metin, kadın kooperatifleri, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Vali Çeber, “Burayı görünce çok mutlu oldum.  Bu anlamda kıymetli Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum.  Burası bizim çok önemli merkezlerimizden birisi olacak. Çay Çarşımız burayla birlikte çok daha anlamlı olacak.

Çay Çarşısı, Rize turizmi için çok önemli destinasyonlardan bir tanesi oldu. Yazın günlük ortalama 4 bin misafirimiz burayı ziyaret etti ve her gelen buradan memnuniyetle ayrıldı. İlimizin en önemli simgelerinden birisi olan Çay Çarşısı kadınlarımızın emeği ile daha da anlam kazandı.  Burayla birlikte kadınlarımız, ürettikleri el emeği kültürel ürünlerimizi sergileyebilecekler. Çok önemsediğimiz yöre kültürü ve değerlimizin tanıtımını burada gerçekleştirmiş olacağız. Bu yıl 1 milyon 300 bin yerli ve yabancı turist ilimize geldi. Ama günübirlik gelenlerle bu sayının 2 milyonun üzerinde olduğunu düşünmekteyiz. Onun için bu merkezler çok önemli. 3 yılda coğrafi ürünlerimizin sayısı 14’e yükseldi. Kültürel mirasa, yerel değerlere ve kadın emeğine çok sahip çıkan bir ekip var.  Son zamanlarda kadın yönetici sayısı, kooperatif sayısı ve girişimci sayısı artmaktadır” dedi.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Yıllarıdır bayanlarımızın ürettikleri el emeği ürünleri halk eğitim merkezleri nezdinde gezerek ve görürdük. Belediye Başkanlığı adaylık sürecimde de söylediğim bir şey vardı; Belediyenin yapabileceği yerlerde, kendi sosyal tesisleri içerisindeki satış stantlarında bu ürünleri koyup satacağız diye. Bu anlamda önümüze bir fırsat geldi, Çay Çarşısı yapılırken burada bir noktayı da Rize Belediyesi adına aldık ve kadınlarımıza verdik. İlk etapta 4 tane kooperatif sorumlusu arkadaşımız bir araya geldi ve burada 50’ye yakın ürünü 100’e yakın kadınlarımız evlerinde yaparak burada satışa sunuyor. Ama bu bir başlangıç kendi sosyal tesislerimizde de bu tip yerleri hazır edeceğiz. Buralar bayanların buluşma noktası olacak. Birbirlerine emeklerini, kültürlerini ve bilgilerini aktarma merkezleri olacak” dedi.

Açılışın ardından ilk alış/veriş Vali Çeber ve protokol üyeleri tarafından yapıldı.

rizede-kadin-kooperatifleri-el-sanatlari-satis-noktasi-acildi-17.jpg

rizede-kadin-kooperatifleri-el-sanatlari-satis-noktasi-acildi-8.jpg

rizede-kadin-kooperatifleri-el-sanatlari-satis-noktasi-acildi-9.jpg

rizede-kadin-kooperatifleri-el-sanatlari-satis-noktasi-acildi-18.jpg

rizede-kadin-kooperatifleri-el-sanatlari-satis-noktasi-acildi-26.jpg

rizede-kadin-kooperatifleri-el-sanatlari-satis-noktasi-acildi-19.jpg

rizede-kadin-kooperatifleri-el-sanatlari-satis-noktasi-acildi-22.jpg

rizede-kadin-kooperatifleri-el-sanatlari-satis-noktasi-acildi-1.jpg

rizede-kadin-kooperatifleri-el-sanatlari-satis-noktasi-acildi-2.jpg

Editör: Tunahan Kalender