Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Kur’an kurslarında hafızlık eğitimi alan ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlara yönelik 2022 yılında hafızlık tespit sınavları yapıldı. Sınavlara Rize’den katılarak başarılı olan 316 öğrenci hafızlık belgesi almaya hak kazandı.

İl Müftüsü Naci Çakmakçı, hafızlığın önemine değinerek Allah’ın yeryüzünde bir insana verebileceği en büyük nimetlerden birinin hafızlık olduğunu kaydetti.

İl Müftüsü Çakmakçı, yaptığı açıklamada, “Kur'an-ı Kerim'i korumanın yollarından birisi de hafızlık müessesesidir. Kur’an-ı Kerim’e bir hidayet kılavuzu bilinciyle iman etmeli, onu en güzel şekilde okumayı öğrenmeli, hayatımıza rehber edinerek bu müesseseyi canlı tutmaya çalışmalıyız. Peygamber Efendimiz (sas), ‘Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerimi öğrenen ve öğreteninizdir’ buyuruyor. Her Mü’min Kitabını öğrenmenin, öğretmenin, okumanın ve anlamanın gayretini taşımalıdır. Hamdolsun ilimizde Kur’an-ı Kerim’i öğrenme, okuma ve ezberleme azmi her geçen gün artmaktadır. Kur’an kurslarımıza gösterilen ilgiden biz bunu anlıyoruz. Bunun için halkımıza ve bu alanda çalışan bütün hocalarımıza teşekkür ediyor, gayretlerinin bereketli, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Rize’de 2022 yılında 316 öğrencinin hafızlığını tamamlayarak belge aldığını ifade eden Çakmakçı, “Bu sayının her yıl artarak daha da yukarılara çıkacağını ümit ediyorum” ifadelerini kullanarak “Rabbimizin izniyle gelecek yıl mezun olacak hafızlarımızla birlikte toplu icazet merasimi yapmayı planlıyoruz.

Hıfzını tamamlayan hafızlarımızı, emeği geçen hocalarımızı ve onları yetiştiren ana-babalarını tebrik ediyor, maddi-manevi destekte bulunan tüm hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

rizede-hafizlar-kervanina-316-hafiz-daha-katildi-3.jpg

rizede-hafizlar-kervanina-316-hafiz-daha-katildi-4.jpg

rizede-hafizlar-kervanina-316-hafiz-daha-katildi-1.jpg

rizede-hafizlar-kervanina-316-hafiz-daha-katildi-2.jpg

Editör: Tunahan Kalender