Rize Yenişehir Spor Salonu'nda düzenlenen "Hafızlık İcazet Merasimi" törenine, Rize Valisi Kemal Çeber, eşi Neslihan Ayan Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize Eski Milletvekili Şevki Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, İl Müftüsü Naci Çakmakçı, AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bazı daire müdürleri, din görevlileri ile öğrencilerin aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Trabzon Belediyesi Mehteran Takımı'nın gösterisi, protokol konuşmaları, hafızların alana gelmesi ve hafızlar tarafından okunan Kur'an-ı Kerim ile devam etti.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, burada yaptığı konuşmada, ilmi hayatında aldığı en önemli diplomanın, hafızlık diploması olduğunu söyledi.

Hafızlığın zekanın gelişmesine büyük katkı sağladığını belirten Karslı, bu eğitimi alan kişilerin daha çabuk kavradığını, özellikle Arapçanın öğrenilmesine önemli katkı sağladığını ifade etti.

Karslı, Kur'an-ı Kerim'e hizmet etmek gerektiğini anlatarak, "Kur'an'a hizmet etmek insanlığa hizmet etmektir. Kur'an'a hizmet etmek barışa hizmet etmek, insanlığın ahlakına hizmet etmektir. Bu bir aşk meselesidir. Hafızlığın ana gayesi de Kur'an'ı ezberlemek ve anlayarak yaşamaktır." dedi.

Hafızların sadece Kur'an ezberiyle yetinmemesi gerektiğini kaydeden Karslı, şöyle konuştu: "Türkiye'de 'Kur'an ezberlenince hafızlık bitiyor.' düşüncesi var. Hafızlık aynı zamanda manevi ve ahlaki olgunlaşma dönemidir. Ahlaki hayatımızda hamlıktan haslığa geçmemiz lazım. Hafızlık sürecini böyle devam ettirmemiz gerekiyor. Kur'an'ı ezberleyen hafızlar Kur'an'ın yükünü kaldıracak kişiler olmalıdır. Ahlaki olgunluk, dava şuuru her daim hayatımızda olmalıdır. Hafızlar kendine öz güveni olan, liderlik, önderlik yapacak şahsiyetler olmalıdır."

Hafızlık icazet merasiminde konuşan Vali Kemal Çeber, “571 kardeşimin bu güzel gününde evlatlarımızla ve sizlerle beraber olmaktan son derece memnunuz. Allah sayılarınızı artırsın, Rabbim yüzünüzü güldürsün. Bugün burada edilen dualar boşa gitmeyecek. Gök kubbede dalga dalga yayılacak ve yıllar sonra da bu hizmeti verenler şükranla anılacaktır. Herkesin hayatta hayranlık duyduğu, hayran olduğu bazı kimseler ve bazı olaylar vardır. Benim hayran olduğum kimseler hep hafızlar olmuştur. Hafız, Allah'ımızın kitabı Kur'an-ı Kerim'imizi hıfz etmesi, benim hep hayranlıkla izlediğim ve takip ettiğim, hayranlık duyduğum kimse olmuştur. Dolayısıyla bugün hayran olduğum bu hafızların töreninde bulunmaktan duyduğum memnuniyeti, sevinci ifade etmek istiyorum. Hafızlarımızın hafızlığı mübarek olsun. 571 hafız gerçekten Rize’miz için çok kıymetlidir.  Belki size makam, mevki, unvan vermeyecek ama emin olun, bilenler nezdinde sizler en büyük unvana sahipsiziniz. Sizler hafız gibi yaşadığınız zaman öbür dünyada cennetin kapısını açacaksınız. Sizleri bu yolda yetiştiren anne ve babalarınız size emeği geçen hocalar ve sizin üzerinde emeği olan herkes bu sevaptan nasiplenecektir. Bende dua ediyorum ki, bu 571 kardeşimize zerreyi miskal katkımız varsa rabbim bana da ondan istifade etmeyi nasip etsin. En azında 571 kardeşimizin hafızlık icazetini aldıkları gün bende onlarla birlikteyim diyebilmenin gururunu bana yaşattığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından icazet belgeleri hafızlara verildi. Hediye takdiminin ardından hatıra fotoğrafının çekilmesi ile tören sona erdi.

rizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-1.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-1.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-2.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-3.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-3.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-4.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-4.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-5.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-6.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-6.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-2-001.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-1-001.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-7-001.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-8-001.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-8-001.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-9-001.jpegrizede-hafizlik-egitimini-tamamlayan-571-ogrenci-icazetlerini-aldi-1.jpgrizede-hafizlik-egitimini-tamamlayan-571-ogrenci-icazetlerini-aldi-2.jpgrizede-hafizlik-egitimini-tamamlayan-571-ogrenci-icazetlerini-aldi-3.jpgrizede-hafizlik-egitimini-tamamlayan-571-ogrenci-icazetlerini-aldi-4.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-11.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-12.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-14.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-15.jpegrizede-hafizlik-egitimini-tamamlayan-571-ogrenci-icazetlerini-aldi-9.jpgrizede-hafizlik-egitimini-tamamlayan-571-ogrenci-icazetlerini-aldi-10.jpgrizede-hafizlik-egitimini-tamamlayan-571-ogrenci-icazetlerini-aldi-6.jpgrizede-hafizlik-egitimini-tamamlayan-571-ogrenci-icazetlerini-aldi-7.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-18.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-17.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-24.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-19.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-21-001.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-22-001.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-10-001.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-25-001.jpegrizede-hafizlik-egitimini-tamamlayan-571-ogrenci-icazetlerini-aldi-5.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-13.jpegrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-5.jpgrizede-571-hafiz-icin-icazet-merasimi-duzenlendi-7.jpg

Editör: Medya Laz