Çaykur Birinci sürgün değerlendirmesi

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü birinci sürgünü değerlendirdi.

Çaykur Birinci sürgün değerlendirmesi

Çaykur Basın tarafından paylaşılan basın bülteninde birinci sürgün değperlendirmesi şu şekilde.

19 Mayısta başladığımız ve bugün itibariyle tamamladığımız birinci sürgün döneminde toplam 245 bin ton çay alımı yapılmıştır. Sürgün boyunca fabrikalarımızın tamamında işleme kapasitesinin üzerine çıkılarak ve bayram günlerinde de alım yapılarak maksimum seviyelerde üretim gerçekleştirilmiştir.

Bilindiği üzere pandemi sürecinde başlayan kampanya dönemine, özellikle üreticilerimiz nezdinde bir takım endişe ve tedirginlikler içerisinde girilmiş olsa da hamdolsun aldığımız tedbirler ve yapılan planlamalarla, müstahsillerimizin sabır ve uyumları neticesinde rahat ve huzurlu bir çay alım süreci yaşanmıştır. Dolayısıyla olağan dışı şartlar altında yaşanılan bu sürece, fedakâr ve anlayışlı yaklaşımlarıyla olumlu katkıda bulunan başta üretici ve çalışanlarımıza husussan teşekkür ederiz.

“Her sıkıntının arkasında birçok hayır ve hikmet vardır” sözünde olduğu gibi Coronaviriüs salgın hastalık sürecinin olumlu neticelerinden bir tanesi, üreticilerimizin aile tarımına tekrar dönerek kendi çaylarını toplamaları olmuştur. Yerli veya yabancı işçilere verilecek milyonlarca para heba edilmediği için bölge ve aile içerisinde kalan, etkileri sonra daha iyi anlaşılacak ekonomik katkılar sağlanmıştır.

Yine diğer bir olumlu neticesi de; çaylıklarımızın gözle görünür düzeldiği ve neticesinde ise çaylarımızda toplama hatalarının azalması şeklinde olmuştur.  Bunun devam ettirilmesi halinde zaman içerisinde çay bahçelerinin iyileşerek verim artışları yaşanacağı ve çay kalitesinin artacağı kanaatindeyiz. Unutmayalım ki; hiçbir el veya yabancı işçi gerçek üreticinin, kendi alın terinin ve emeğinin yerini tutamaz. 

Temennimiz “yeni normal” döneme uygun sergilenen kendi çayını kendi toplama çabasının, bu samimiyetin sadece bu sürgün dönemiyle kalmayıp bundan sonraki sürgünlerde ve yıllarda da devam ettirilerek uygulamanın süreklilik kazanmasıdır.

Bu vesileyle bütün üreticilerimize bereketli, bol kazançlı ve huzurlu günler dileriz.  ifadelerine yer verildi.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 18:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar Ataseven
Yaşar Ataseven - 3 hafta Önce

Hani kotamızı hepsini alacaktınız yarısını bile almadiniz

İzzet done
İzzet done - 3 hafta Önce

Neden bahsediyorsunuz devlete çayımı satabildik haftada üç gün çay satmaklan çay bitermi birde yerli işçiden söz ediyorsunuz firsacilik yaptılar tonunu 1200 liradan çay toplatirdik gurcuyu ne yazki çok aradık çağımızın yaricisi olduk ne yaziki

SIRADAKİ HABER