Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yaptığı araştırmada Türkiye'nin boy ortalamasını illere göre sıraladı. Listede, boy ortalamasının en yüksek olduğu bölge Marmara olurken, en kısa boy ortalamasına sahip şehir Rize olarak kayıtlara geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği habere göre, ülkede ortalama boy erkeklerde 172,6 santim, kadınlarda ise 161,4 santim. Kilo ortalaması ise erkeklerde 75,8, kadınlarda 66,9 kilogram civarında seyretmekte. Araştırma sonucunda ortalama boy 15-24 yaş grubunda 167,5 santim, 25-34 yaş grubunda 168,8 santim ve 35-44 yaş grubunda ise 167,8 santim olarak hesaplandı.

BOY ORTALAMASI YÜKSEK İLLERİMİZ
Araştırma sonucunda boy ortalamasının en yüksek çıktığı ilimiz İzmir. Kadın ve erkeklerin boy ortalaması Türkiye genelinin de ortalamasını tek başına yükseltmekte.

İzmir'i takip eden ilimiz ise Bursa. Bursa da İzmir gibi boy ortalamasının diğer illerimizi göre yüksek olduğu yerlerden biri.

Boy sıralamasında başı çeken dört şehrimizin üçüncüsü ise Balıkesir.

Antalya'da Türkiye'nin boy ortalamasını yükselten illerimiz arasında 4'üncü sırada. Antalya'da erkek boy ortalaması en yüksek olan illerimiz arasında. Yaklaşık 1.93 ile diğer illeri geride bırakıyor.)

EN DÜŞÜK ORTALAMAYA SAHİP İLLERİMİZ
En kısa şehirlere geldiğimizde burada başı Doğu Karadeniz'in incisi Rize çekiyor.

Ordu en kısa şehirler sıralamamızda ikinci sırada.

Çamlıhemşin Yaylasında gördüğü yavru ayıyı biberonla besledi Çamlıhemşin Yaylasında gördüğü yavru ayıyı biberonla besledi

Doğa güzellikleri, hareketli ve renkli yaşamıyla Türkiye'mizin başlıca şehirlerinden biri olan Trabzon en kısa üçüncü şehrimiz olarak araştırmaya yansıyor.

Editör: Medya Laz