Rize İl Sağlık Müdürlüğü, il genelinde son günlerde grip ve benzeri hastalıkların hızla arttığını duyurdu. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, çocuk acil servisinde görev yapan hekim sayısının yetersiz kaldığı ve bu nedenle aile hekimi uzmanlarından da görevlendirme yapıldığı belirtildi. Açıklamada, vatandaşların kişisel koruyucu tedbirlere azami dikkat etmesi gerektiği vurgulanarak, "Özellikle mümkün mertebe kalabalık ortamlarda bulunmaması, el hijyeni dikkat edilmesi, hasta iken mutlaka maske takılması, hastalık belirtisi gösteren çocukların okullara gönderilmemesi ve yine en ufak bir hastalık belirtisinde dahi yaşlılarımız ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın korunması gerektiğini asla unutmamalıyız" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, il genelindeki çocuk acil servisinde 4 hekim, yataklı çocuk servisinde de 1 hekim olmak üzere 24 esaslı görev yapıldığı belirtildi. Ayrıca, normal mesai günlerinde 5 çocuk poliklinikliğinde ortalama 500'e yakın çocuğa, 4 çocuk yan dal polikliniğinde (nefroloji, endokrinoloji, kardiyoloji ve yenidoğan) de her gün ortalama 150'ye yakın çocuğa sağlık hizmeti verildiği ifade edildi.

Ancak, son günlerde ülke ve il genelinde hızla tırmanışa geçen grip ve benzeri hastalıkların artışıyla hasta sayılarının da çok arttığı ve kapasitenin zorlandığı kaydedildi. Bu nedenle, il genelindeki aile hekimi uzmanlarından da çocuk acil servisine görevlendirme yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, tüm tedbirlere rağmen hasta sayısının çok artmasından dolayı sağlık birimlerinde yoğunluk oluştuğu vurgulandı. Bu nedenle, vatandaşların kişisel koruyucu tedbirlere azami dikkat etmesi gerektiği belirtilerek, özellikle mümkün mertebe kalabalık ortamlarda bulunmaması, el hijyenine dikkat edilmesi, hasta iken mutlakla maske takılması, hastalık belirtisi gösteren çocukların okullara gönderilmemesi ve yine en ufak bir hastalık belirtisinde dahi yaşlılarımız ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın korunması gerektiği hatırlatıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Tüm vatandaşlarımızın özellikle son günlerde artan grip ve benzeri hastalıkların yayılmasını önlemek için kişisel koruyucu tedbirlere azami dikkat etmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, mümkün mertebe kalabalık ortamlarda bulunmamaya, el hijyenine dikkat etmeye, hasta iken mutlakla maske takmaya, hastalık belirtisi gösteren çocukların okula gönderilmemesine ve yine en ufak bir hastalık belirtisinde dahi yaşlılarımız ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın korunmasına özen gösterilmesi gerekmektedir."

Editör: Medya Laz