Rize’de Derepazarı Belediyesinin ardından Rize Belediyesi de içme suyu konusunda vatandaşları su tasarrufu yapmaları konusunda uyardı. Havaların aşırı sıcak seyretmesi ve kentte yağışlı günlerin azalması dolayısıyla su kaynaklarında azalmalar olduğu bildirilen uyarıda Rize Belediyesi’nin Andon vadisi üzerinde yapacağı Su Göleti Projesi’nin ihalesinin yapıldığı ve kısa bir sürede inşasına başlanacağı kaydedildi.

Rize Belediyesinden yapılan açıklamada şöyle denildi: "İlimizde Ağustos-Eylül ve Kasım-Aralık ayları yağış açısından kurak geçmektedir. İlimiz; içme suyu tedariki açısından yağmur suyuna bağlı olarak yüzeysel suların arıtılmasıyla elde edilen suyu kullanmaktadır. Bu nedenle uzun süredir yağışların az olması ve buna bağlı olarak yüzeysel suların azalmasından dolayı sık sık su kesintisi yaşanmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu süreçte daha az mağduriyet yaşamak adına bütün vatandaşlarımızı su konusunda tasarruflu olmaya davet ediyoruz.

Uzun yıllar boyunca yaşamakta olduğumuz su sıkıntısını gidermek adına iki yıl önce belediyemizin Devlet Su İşleri ile birlikte projelendirdiği ve ilimizin su sıkıntısını giderecek olan; Andon vadisi üzerinde yapacağımız Su Göleti Projesi’nin ihalesi yapılmış olup kısa bir sürede inşasına başlanacaktır. İvedi bir şekilde tamamlanması planlanan bu proje ile şehrimizin su sıkıntısını çözüp, sağlıklı ve kesintisiz bir içme suyuna kavuşmuş olacağız.

Yaşanabilecek su kesintileri ve mağduriyetlerden dolayı hemşehrilerimizden özür diler, özverili çalışmalarımızla bu mağduriyetleri en az seviyede tutmayı amaçladığımızı belirtmek isteriz."

Editör: Tunahan Kalender