Rize Baro Başkanı Av. Ümit Peçe, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen hapis cezası ve siyasi yasak kararını anlamanın çok zor olduğunu, bu karar ile siyaseten mağdur yaratıldığını ve kararın sadece Ekrem İmamoğlu’na yarayan bir karar olduğunu belirterek, “Bu kararın sonuçlarının siyasi iktidara yaramayacağı kesin” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu hakkında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada karar açıklandı. İmamoğlu'na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi, siyasi yasak getiren 53. madde uygulandı. Rize Baro Başkanı Av. Ümit Peçe, Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin İmamoğlu hakkında verdiği mahkumiyet kararının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İmamoğlu hakkında verilen kararı anlamanın çok zor olduğunu ve 25 yıllık kıdeme sahip tecrübeli bir hukukçunun bu denli hata yapmış olmasının beklenemeyeceğini kaydetti.

Baro Başkanı Peçe, açıklamasında şunları kaydetti: “Ekrem İmamoğlu hakkında verilen kararı anlamak çok zor. Öncelikle verilen kısa karara baktığımızda hakaret suçu nedeni ile alt sınır olan 1 yıldan başlamak yerine 1,5 yıldan temel cezayı belirlemiş, kurul halindeki heyete karşı işlenmesi halinde 1/4 ten başlayan artırım 2/4 olarak belirlenmiş, Tck 62. Maddesi uyarınca 1/6 oranında indirim gerekçesiz uygulanmayarak ceza 2 yıl 7 ay olarak belirlenmiş. Normalde 1,5 yıl gibi verilmesi gereken netice ceza indirimler uygulanmayarak, temel cezanın alt sınırından verilmesi gerekenler de teşdiden verilmek sureti ile artırılmış ve neticede yazılı cezaya hükmedilmiştir. Kararı veren yargıç 25 yıllık kıdeme sahip tecrübeli bir hukukçu. Bu denli hata yapmış olması beklenemez. Bu kararın sonuçlarının siyasi iktidara yaramayacağı kesin. Böyle bir kararı siyasi iktidarın istemeyeceği de yaşanan tecrübelerden sonra çok açık. Zira siyaseten mağdur yaratılmış oldu. Bu karar sadece Ekrem İmamoğlu’na yarayan bir karar. Bu kararla 6’lı masanın adayı galiba netleşmiş oldu. Yargı maalesef bu sınavı da kaybetti.”

Editör: Tunahan Kalender