Karadeniz'de ulaşım noktasında önemli bir açığı kapatan Rize-Artvin Havalimanı’nın ekim ayı ve 2023’ün ilk 10 ayında kullanan yolcu sayısı açıklandı.

2023 yılı boyunca turizmdeki hareketliliğin artması, özellikle Arap turistlerin Karadeniz'e ilgisinin yoğunlaşması, havalimanı trafiğini artıran bir etken oldu.

Yaz sezonun uzaması ile birlikte yoğunlaşan turist akını, gurbetçilerin ilgisi, çay sezonun yaşanması Rize-Artvin Havalimanı trafiğine artış yönünde yansıdı.

Açıklanan verilere göre, Rize-Artvin Havalimanı’nı 1-31 Ekim 2023 tarihleri arasında 86 bin 255 kişi kullandı.

Havalimanına ekim ayında 642 uçak iniş ve kalkış yaptı.

10 aylık sürede 863 bin 803 kişi kullandı

Rize-Artvin Havalimanı'nı 1 Ocak tarihinden 31 Ekim 2023 tarihine kadar geçen 10 aylık sürede toplamda 863 bin 803 kişi kullandı.

Rize-Artvin Havalimanı 

Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev’in katılımıyla 14 Mayıs 2022 tarihinde hizmete açılmıştı.

Ramazan Bayramı’nda Rize'de Hava Durumu Ramazan Bayramı’nda Rize'de Hava Durumu

Havalimanı yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip. Farklı mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor.

Türkiye'nin 2'nci dünyanın 5'inci deniz üzerine inşa edilen havalimanı

Türkiye'nin 58'inci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra Türkiye'nin 2'nci; Japonya, Hong Kong ve Güney Kore'nin ardından ise dünyanın 5'inci deniz üzerine inşa edilen havalimanı olma özelliğini taşıyor.

Rize-Artvin Havalimanı’na ilk yurt dışı uçuşu, temmuz ayında Umman’dan gerçekleştirilmişti.

Editör: Medya Laz