ADANA,(DHA)- ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, Nadir Hastalıklar Günü ile ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye’de 7 milyon kişiyi etkileyen 8 bin hastalık var" dedi. 
Adana Büyükşehir Belediyesi,  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mps-Lh Derneği, Adana Kent Konseyi ve Adana Tabip Odası işbirliğiyle Tarihi Adana Taş Köprü üzerinde Nadir Hastalıklar Günü etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Adana Büyükşehir Belediye Sağlık Daire Başkanı Dr. Muhsin İnal , Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, ÇÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcı Prof. Dr. Mesut Demir, MPS LH Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Uğuz, Adana Kent Konseyi Temsilcisi Melek Sığırcı, nadir hastalıklarla mücadele eden çocuklar ve aileleri katıldı. 
ÇÜ Tıp Fakültesi Çocuk Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, yaptığı konuşmada “Bugün, tek tek bakıldıklarında nadir oldukları düşünülsede, dünyada 300 milyon insanı, başka bir deyişle dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 6’sını, Türkiye’de ise 7 milyondan fazla kişiyi etkileyen yaklaşık 8 bin hastalığın farkındalığı için bir aradayız” dedi. Prof. Dr. Mungan, “Nadir Hastalıklar, bazen sadece göz, cilt veya kalp gibi tek bir organı çoğu zaman ise birden fazla doku veya sistemi tutan, kronik, tedavi edilmezlerse ilerleyici seyir gösteren, bu nedenlede farklı branşların bir arada olduğu, donanımlı merkezlerde tanı, tedavi ve takiplerinin yapılabildiği hastalıklardır. Çoğu kalıtımsal, bazıları çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkan bu hastalıkların, günümüzde 500’den fazlasının özgün bir tedavisi vardır. Gelişen teknoloji ile hergün bir başka nadir hastalık için tedavi umudu doğmaktadır. Ancak halen çoğunluğu süreğen, sık hastaneye başvuru veya yatışı gerektiren tedavilerdir” diye konuştu.
'AKRABA EVLİLİĞİ YAPMAYIN'
Türkiye’de akraba evliliğinin yüzde 23 gibi yüksek bir oranda seyrettiğini ve bunun önüne geçebilecek yasal düzenlemelerin yapılmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, “Akraba evliliği yapmayın. Nadir Hastalıklara yakalanmayın” uyarısında bulundu. Açıklamanın ardından etkinlik için hazırlanan balonlar, havaya bırakıldı. Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Nadir Hastalıklarla mücadele eden bütün çocuklara rengarenk top dağıttı.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha