Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, portatif hava savunma füze sistemi SUNGUR Silah Sisteminin ilk kafilesinin TSK’ya teslim edildiğini duyurdu.ANKARA (İGFA) - Portatif hava savunma füze sistemi SUNGUR, platformlardan sonra tek er tarafından omuzdan atılan versiyonuyla da Mehmetçiğin hizmetine sunuldu.

İHA’lar, jetler ve helikopterlere karşı etkili olan SUNGUR Silah Sisteminin ilk kafilesini TSK’ya teslim edildiğini duyuran Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, SUNGUR Silah Sistemi'nin muadillerine göre daha uzun menzili ve düşman unsurlara gözün görme mesafesinden daha uzak mesafeden kilitlenme imkanı sunan, aldatmaya yönelik karşı tedbirlere dayanıklı Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı Başlığı ile öne çıktığını söyledi.

Demir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Artık yurt dışına bağımlı kalmayacağımız bu sistemin tasarım, geliştirme ve üretiminde emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Her zaman söylüyoruz. Bir şey insan yapısıysa biz en iyisini yapabiliriz. Bu vatan ve bu millet aşkıyla çalışan savunma sanayii ailemize selam olsun!" ifadelerine yer vererek, SUNGUR'a ilişkin video görüntülerini paylaştı.

https://twitter.com/IsmailDemirSSB/status/1551129935317704705

Kaynak: igf