Fatih YILMAZ/ TOKAT (DHA)- PLEVNE kahramanı Gazi Osman Paşa, vefatının 122'inci yıl dönümünde, doğum yeri Tokat'ta düzenlenen törenle anıldı.
1832- 1900 yılları arasında yaşayan ve özellikle 1877- 1878 Osmanlı-Rus Savaşı Plevne savunmasındaki başarılarından dolayı Sultan 2'nci Abdülhamid tarafından 'Gazi' unvanı verilen Tokat doğumlu Gazi Osman Paşa için kentte anma töreni düzenlendi. Gazi Osman Paşa Müzesi'nde düzenlenen törene Tokat Valisi Ozan Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 48'inci Piyade Alay Komutanı Albay Ayhan Ocak, İl Jandarma Komutan Albay Bahri Bostancı, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, vefatının 122'inci yıl dönümünde Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’yı anmak için toplandıklarını belirterek, "Tarihimize 93 Harbi olarak geçen 1877- 1878 Osmanlı- Rus Savaşı başladığında Osman Paşa, Vidin ve Rahova bölgelerinin korunmasıyla görevliydi. Rusların Berkofça Dağları’nı aşmaya başlamasından sonra Osman Paşa’ya Plevne’ye hareket emri verildi. Haziran ayı sonunda Ruslar Tuna’yı aştıktan sonra Plevne’ye geldiler. Ruslar, kolaylıkla galip olacaklarını ve süratle İstanbul önlerine varacaklarını ümit ederek 20 Temmuz 1877’de şehre saldırdılar. Fakat Osman Paşa’nın Plevne’yi kahramanca savunması onları hayal kırıklığına uğratmıştı. Öyle ki düşmanları bile Gazi Osman Paşa’nın cesareti ve kahramanlığı önünde saygı ile eğilmişlerdir. Adına destanlar, marşlar, türküler yazdığımız, üniversitemize, kışlamıza, okullarımıza, caddelerimize gururla adını verdiğimiz Osman Paşa’yı ve Plevne ruhunu iyi anlamalıyız" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI