Rize Belediyesi ev sahipliğinde organize edilen etkinlikler kapsamında, Sahil Parkı Çay Çarşısı'nda pepeçura, mısır ekmeği, bal, karalahana sarması, kavurma gibi çeşitli ürünlerin tanıtıldığı stantlar açıldı. Rize’de yöresel yemeklerin ve yeni lezzetlerin boy gösterdiği GastroRize etkinliklerinin gözdesi ve çıkış ürünü pepeçuraya rakip olmaya aday ‘Pelise’ oldu.

Rize Sahil otoparkında kurulan stantları Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’ın yanı sıra Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Toplantısı için kentte bulunan heyet üyesi Bilal Erdoğan stantları gezerek ürünler hakkında bilgi aldı. 

Rize mutfağının her zaman çok güzel olduğunu belirten Erdoğan, "Çok zengin, çok çeşit var. Demeye gerek yok ama özellikle kavurmamız, kuru fasulyemiz, karalahanamız, hamsi ile yaptığımız şeyler, mısır ekmeğimiz... İlk defa likapa ile yapılmış pepeçura tatlısı çok güzel. Kendimize has lezzetlerimiz var. Bütün Türkiye'de kavurmamız ve kuru fasulyemiz meşhur. Dolayısıyla bunların burada daha çok insana ulaştırılmaya çalışılması çok güzel. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Rize’de kokulu üzümle yapılan ve yöresel bir lezzet olarak ünü ülke geneline kadar yayılan pepeçuraya rakip çıktı. GastroRize festivalinde boy gösteren birçok yöresel lezzet vatandaşların beğenisine sunuldu.

Etli lahana sarmasından, mısır ekmeğine, hamsili pilavdan, hamsikuşiye kadar bir çok lezzet birbiriyle yarıştı. Rize’nin yemek ustalarının boy gösterdiği etkinlikte ilgiyi ise kokulu üzümden yapılan pepeçuraya rakip olmaya aday ‘Pelise’ üzerine topladı. Yaban mersini ile Rize’nin meşhur kokulu üzümünün bir araya gelerek oluşturduğu tat ise Ekrem Orhon Mesleki ve Teknik Turizm Otelcilik Lisesi öğrencilerinden çıktı.

Pelise hakkında bilgi veren Okulun Yiyecek İçecek öğretmeni Ecem Bayraktar, programa katılan şeflerin ürünü beğenmelerinden memnun olduklarını söyledi. Bayraklar “Rize’de izebella üzümü denilen kokulu bir üzümden daha pepeçura yapılıyordu. Pepeçurada Rize çok yağış aldığı için daha dayanıklı bir üzüm cinsi olan kokulu üzüm kullanılıyor. Aroması çok yüksektir. Önce onu ezip suyunu çıkartıyoruz. Onun suyunun içerisine mısır unu ekliyoruz. Şeker de katan var, katmayan da var. Biz bunu revize ettik ve yine bölgemizde çok fazla olan ve likapa olarak bilinen yaban mersinini ezip suyunu çıkardık. Elde ettiğimiz şırayı kokulu üzüm şırası ile birleştirip pelise diye bir tatlı yaptık. Pepeçuranın ilk hecesi olan pe ve likapanın ilk hecesi olan li ile birleştirdik ve ismine pelise dedik. Deneyenler çok beğendi, tadı bence daha lezzetli oldu. Burada şefler denediğinde bugün yedikleri en güzel şey olduğunu söylediler” dedi.

Bir başka ilgi odağı: 100 kilogramlık bal kabağı

Gastro Rize etkinliklerinde bir başka ilgi odağı ise alışılmışın aksine 100 kilograma kadar çıkan bal kabağı oldu. Bal kabağının yetiştiricisi Necla Aydoğan ise “Rize’de yetişen normal bir kabak. Şuan 100 kilogram. Normalde daha fazla oluyor ama biz erken kestik onu. Herkes şaşkınlık içerisinde bakıyor ve ‘Gerçek mi’ diye soruyor. Bununla özellikle kabak tatlısı başta olmak üzere yöresel yemeklerimiz var onları yapıyoruz. Lezzet olarak diğer kabaklardn farkı yok, sadece biraz büyük” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe Vali Kemal Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Metin, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, diğer davetliler ve vatandaşlar katıldı.

KONSERLER DÜZENLENECEK

Etkinlik, Usame İsmail konseri, İkizler DJ Performansı ve Grup Koliva konseri ile devam edecek.

GastroRize Günleri yarınki etkinliklerle sona erecek.

rizede-gastrorize-gunleri-devam-ediyor-1.jpgrizede-gastrorize-gunleri-devam-ediyor-3.jpg

rizede-gastrorize-gunleri-devam-ediyor-4.jpg

Editör: Tunahan Kalender