CENGİZ YILDIRIM
Pazar Akmescit köyünde bulunan ve ismi Aranaş Camii olarak bilinen, Akmescit Camii, gece saat 03.30 sıralarında yıldırım düşmesinden kaynaklandığı sanılan yangın sonucu yanarak kül oldu.

cam7-001.jpg

Cami kısa süre önce, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeniden ibadete hazır hale getirilmişti.

cami6-013.jpg

2 Milyon 400 Bin TL bedel ile ihale edilen söz konusu caminin restorasyon çalışmaları 1 yıllık süreçte tamamlanırken, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmış olan restorasyon projesi kapsamında, söz konusu camide; dış cephe duvarlarının mekanik temizlemesi, orijinal taşlarının ortaya çıkartılarak derzlerinin yapılması, minber, vaaz kürsüsü, son cemaat alanı, ahşap yapıların onarımı, mihrabın onarımı, kalem işi süslemeler ortaya çıkartılarak ilk dönem haline döndürülmesi, elektrik ve yangın tesisatı, paratoner sistemi, ısıtma ve ses sistemi, halı yenileme, çevre düzenlemesi ve şadırvan imalatları tamamlanmıştı.

ÇAYKUR'dan Özel Koleksiyon: İnhisar Çayı ÇAYKUR'dan Özel Koleksiyon: İnhisar Çayı

ycami3.jpg

-    Akmescit Camii'nin tarihçesi 
Kare ebat şeklinde, geleneksel taş ve ahşap mimarisiyle inşa edilen tarihi caminin, Miladi 1880-1885 yılları arasında Tevfik Efendi (Telatar) tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Cami, dönemin taş ve ahşap ustalarının el emeği ve titiz işçiliği ile yapılmış, taş ve ahşabın mükemmel uyumunun nadide örneklerinden birini sergilemektedir. Harim beden duvarlarındaki beyaz zemin üzerine sarı, mavi, kırmızı, siyah ve yeşil renkte olan kalem işi sanatsal süslemeler, genelde bitkisel objeler şeklindedir. Namaz kılınan harim katının altında eskiden medrese olarak kullanılan bir alan bulunmaktadır. Akmescit Camii, korunması gereken kültür varlığı olarak 2011 yılında tescil edilmiş ve Aranaş Camii olarak da biliniyordu.

HABERİN VİDEOSU:

ycami4.jpg

ycami2.jpg

ycam1.jpg

cami8-008.jpg

cami5-013.jpg

cam4-002.jpg

cam3-002.jpg

cam2-005.jpg

cam1-003.jpg

ycami8.jpg

ycami7.jpg

ycami6.jpg

ycami5.jpg

cami004.jpg

cami003.jpg

cami002.jpg

cami001.jpg

Editör: Medya Laz