Organik çay üretimi yapan çay üreticileri henüz fiyatı açıklanmayan organik yaş çay fiyatının bir an önce açıklanmasını istiyor. Üreticiler fiyatın düşeceğinden tedirgin.

Haber:Çiğdem Hacıfazlıoğlu
Bölgede 2. sürgün yaş çay alımları devam ederken organik çay farkının açıklanmaması üreticiyi tedirgin ediyor. Çay alım fiyatının iki katı olan organik farkının düşeceği yönünde söylentiler duyduklarını ifade eden üreticiler emeklerinin karşılığını alamayacakları konusunda tedirginlik yaşıyor.

Oragnik tarımla birlikte yüzde 50 daha verim aldıklarını söyleyen üreticiler iki katından eksik verilecek fiyatın zaten enflasyon karşısında eriyen çay fiyatıda dikkate alındığında üreticiyi mağdur edeceğini belirtiyor.

Son yıllarda  organik çay fiyatının çok geç açıklandığını söyleyen üreticiler organik farkının da yaş çay fiyatının açıklandığı tarihte ilan edilmesini istiyor.

Daha önceki yıllarda organik fiyatının erken açıklandığını söyleyen üreticiler son yıllarda parça parça aldıkları paranın bereketini görmediklerini belirtiyor.

Pazar ilçesinde organik çay tarımı yapan Cengiz Coşkan son 2 yıldır organik farkının Ağustos sonunda açıklandığını Mayıs ayında topladıkları çayın bedelini ancak 4 ay sonra alabildiklerini söyledi. Coşkan "Bu yıl yaş çaya beklentinin çok altında fiyat verildi. Şimdi de çevreden organik çay farkının da önceki yıllara göre daha düşük verileceği şeklinde duyumlar alıyoruz. Çayımız zaten yarıya düşmüş. Çay parası zaten enflasyon karşısında eridi. Bir de farkı eksik verilirse iyice mağdur oluruz. Bu gecikme bizi tedirgin ediyor. Organik fiyatın da Mayıs ayında açıklanmasını istiyoruz"dedi

Organik çay üreticisi Fatma Sümer ise organik fark ile yaş çay fiyatının bir arada verilmesini istediklerini parça parça aldıkları paranın bereketini göremediklerini söyleyerek "Organik çay üretenlerin fazla para aldığı söyleniyor. Aslında değil. Çayımız yarı yarıya azaldığı için aynı parayı alıyoruz. Üstelik biz fark parasını aylar sonra alıyoruz. Taksit taksit alınca da toplu parayla bir şey alamıyoruz. Özel sektör bile aynı fiyattan peşin para ödüyor. Biz organik lduğumuz için Çaykur'a veriyoruz.Şimdi de az para verecekler deniyor. Böyle olursa hiç tarlaya girmesek daha avantajlı oluruz. Bize yıllar önce zamanın milletvekilleri ve Çaykur Genel Müdürü'nün verdiği sözlerin tutulmasını istiyoruz "şeklinde konuştu.

Kaynak: rss