Halim AKCA/BUCAK, (DHA) - BURDUR'un Bucak ilçesinde taşkınlardan korunma ve sulama amacıyla yapılan Onaç Baraj gölünden bu yıl sulama sezonunda 7 bin 570 dekarın sulanması bekleniyor.
Bucak'ta yapımına 1995 yılında başlanarak 2001 yılında hizmete açılan Onaç Baraj Gölü'nde, Bucak Sulama Birliği'nin sulama sezonuna yönelik çalışmaları tamamlandı. Çalışmalarla bu yıl 7 bin 570 dekar saha sulama programa alındı. Bucak Sulama Birliği Başkanı Engin Ölçer, "Çiftçilerimiz 1 Şubat-15 Mart tarihleri arasındaki başvuruyla birinci ürün beyannamesi alındı. SUTEP sistemine girişleri yapılan üreticilerde arpa, buğday, çörek otu, pancar, mısır, fidan, meyve, haşhaş, tiritikale, sebze ve benzeri ürünler ile geçmiş yıllar ortalaması yakalanmıştır. Bu yılki sulama sezonu hava şartlarına bağlı olarak muhtemelen mayıs ayının ikinci haftasında başlayabilir" dedi.
Onaç Barajı 3 bin 56 kilometre göl alanında 17 milyon 50 metreküp su kapasitesine sahip. Yıllık 1854 hektara sulama hizmeti verebilen barajda bu yıl kullanılabilir su oranın 1-1.5 milyon metreküp civarında olduğu belirtildi.

FOTOĞRAFLI
       

Kaynak: dha