CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, son üç yıldır yaş çay rekoltesinde düzenli bir düşüş yaşandığını ve bunun bölge ekonomisini olumsuz etkilediğini belirtti. Rekolte düşüklüğünün temel nedeninin gübre fiyatlarındaki fahiş artış olduğunu ve bu nedenle çaylık alanların yeterince gübrelenemediğini savunan Milletvekili Ocaklı, yetersiz gübreleme nedeniyle 250 bin ton civarında ürün kaybı yaşandığı ve bunun ekonomik karşılığının 2 milyar 850 milyon TL olduğunun tahmin edildiğini kaydetti.

ÇAY ÜRETİMİ DÜŞÜYOR!

TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, çayın Rize için tek geçim kaynağı olduğunu belirten CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, yaş çayda son üç yıldır düzenli olarak rekolte düşüşü görüldüğünü belirterek, “Önceki yıllarda 1.500.000 ton dolayında gerçekleşen yaş çay üretimi 2021 yılında 1.456.000 tona, 2022’de 1.269.000 tona düşmüştür. 2023 yılında ise resmi açıklama olmasa da 1.250.000 ton civarına gerçekleştiği tahmin edilmektedir.” dedi.

BÖLGE EKONOMİSİNİN KAYBI 2 MİLYAR 850 MİLYON TL

Yaş çay üretimindeki rekolte düşüklüğünün, üreticiye ödenen paranın azalması, bölge ekonomisinin kaybı ve halkın refah seviyesinin düşmesi anlamına geldiğini ifade eden Ocaklı, rekolte düşüklüğünün nedeninin gübre fiyatlarındaki fahiş artış nedeniyle çaylık alanların yeterince ve doğru gübre ile gübrelenememesi olduğunu vurguladı. Çay üreticileri yeterince gübreleme yapamadığı için 250 bin ton civarında ürün kaybı olduğunu, bunun ekonomik karşılığının 2 milyar 850 milyon TL olduğunu belirten Ocaklı, “Bölge insanının tek geçim kaynağı durumundaki çay üretimi, gübredeki aşırı fiyatlanma nedeniyle tehdit altındadır. Çayda uygulanan desteklemeler de yetersizdir. Çayda gübre desteği dekara 21 TL gibi komik bir rakamdır. Gübre fiyatına göre destek oranı sadece %1,4’tür.” dedi.

GÜBRENİN TONU 15-17 BİN TL!

Geçen yıl 11 bin 500 TL olan “25.5.10” çay gübresinin tonunun 15-17 bin TL seviyesine yükseldiğini, 2024 yılı yaş çay sezonuna hazırlanan, bahçe bakımı yapan ve gübre almak isteyen üreticilerin bu şartlarda çaylıkları gübreleyemeyeceklerini ifade eden Ocaklı, Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’dan şu sorularına cevap istedi:

Yaş çaydaki rekolte düşüşünü önlemek için hangi tedbirleri aldınız/almaktasınız?

Rekolte düşüşünden kaynaklı olan üreticilerin gelir kaybını telafi edici ne gibi çalışmalar yaptınız?

Çay üretiminde kullanılan gübrenin fiyatı niçin kontrol edilememektedir?

Devlet niçin çiftçiye gerçek anlamda destek olmamaktadır? Dekara 100 kg kullanılan gübre için verilen 21 TL desteğin (Gübre fiyatının %1,4’ü) yeterli olduğunu mu düşünmektesiniz?

Bakanlık olarak gübre konusunda üreticiye %50 gibi gerçek bir destek vermek, planlarınız arasında bulunmakta mıdır?

Editör: Medya Laz