Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir 50 Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından hazırlanan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen proje kapsamında ‘Robo&Kod Kafe’ açıldı.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA) Projesi Nevşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Proje Birimi tarafından hazırlanan ve Nevşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nün faaliyetlerini sürdürdüğü Paşakonağı içerisinde kurulan kafenin açılışı Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol, Belediye Başkan Yardımcısı Furkan Feralan, protokol üyeleri ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Açılışın ardından Vali Becel, Belediye Başkanı Savran ve beraberindekiler kafe içerisindeki atölyeleri gezerek gençlerin çalışmaları hakkında eğitmenlerden bilgiler aldı.

Kafe içerisindeki resim atölyesinde kurs öğretmeni Burcu Acar tarafından Vali İnci Sezer Becel ve Belediye Başkanı Savran’a kendisi ve öğrencisi Rabia Nur Şahin tarafından yapılan karakalem portre çalışması hediye edildi.

Burada konuşan Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Nevşehir’de yaşayan 12-24 yaş aralığındaki, insansız sistemler (robotlar) üzerine araştırmalar yapan, teknolojiyi doğru kullanmak isteyen ve bu alanda meslek sahibi olmak isteyen gençlerin, akademisyen ve bilim insanlarıyla buluşabilecekleri, robotik kodlama eğitimlerine katılabilecekleri, grup çalışmaları yapabilecekleri ve okuma alışkanlıklarını geliştirebilecekleri bir Robot Kahve (Robo&Kod Kafe) oluşturarak, özgüveni yüksek, yenilikçi, çalışkan, çağın gereklerini iyi okuyabilen, teknolojiyi doğru kullanabilen, sorumluluk sahibi, geleceğin yazılımcıları olabilecek gençler yetiştirmek ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Savran ayrıca; eğitimlerle öncelikle gençler üzerinde robotik kodlama hakkında farkındalık oluşacağını ve böylece, geleceğin yazılımcılarının, bilişimcilerinin, savunma sanayisi noktasında yeni fikirler üreterek daha fazla gencin yetişmesine katkı sağlanacağını ve böylelikle gençlerin geliştirecekleri projeler ile hem şehrimiz hem ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını sözlerine ekledi.

Savran, “Robot Kahve’den, Nevşehir merkez, ilçe ve köylerinde ikamet eden 12-24 yaş aralığındaki gençlerimiz ücretsiz olarak faydalanacak. Burası sayesinde gençler algoritma kurma ve kurulan algoritmayı kodlama, hesaplamalı düşünme temelinde analitik düşünebilme, programlı ve değişkenleri dikkate alarak işlemler yapabilme, problemler için en kısa yoldan çözüme ulaşma, olaylara ve problemlere farklı bakış açılarıyla bakabilme, sistemli ve yaratıcı düşünebilme ve gerçek bir programlama dilini öğrenme gibi kazanımlar elde edecek.” dedi.

Gençlerin, neden sonuç ilişkisini kurmalarını kolaylaştıran ve karşılaşmaları muhtemel sorunlarla başa çıkmalarını sağlayan robotik kodlama aktivitelerinin hem eğlenceli hem de öğretici özellikte olduğunu ifade eden Savran, robotik kodlama eğitimlerinin Nevşehirli gençleri yazılımla, programlamayla ve tasarımla tanıştırdığı için, gençlerin hayal güçlerini genişletmelerini de sağlayacağını belirtti.

Vali İnci Sezer Becel ise, Nevşehirli gençleri bilimle, sanatla ve sporla buluşturacak olan kafenin Nevşehir’e hayırlı olmasını dileyerek Belediye Başkanı Savran ve belediye yetkililerine teşekkür etti.

Becel, “Paşakonağı içerisinde Nevşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren KAPEM ve hemen yanında bulunan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki KAÇEM şehrimizdeki öğrenciler, gençler, kadınlar ve ailelerimiz için çok güzel imkânlar sunuyor. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz kafede gençlerimiz için çok güzel bir fırsat olmuş. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Kullanıldıkça buraların değerleneceğine inanıyorum. Paşakonağı içerisinde açılacak olan kütüphane ile birlikte de buranın ciddi bir cazibe merkezi olacağına inanıyorum.” dedi. 

Kaynak: igf