İZMİR, (DHA)-EGE Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) tarafından düzenlenen 16'ncı EİB Moda Tasarım Yarışması'nda 'Gentle Prototype' adlı tasarımıyla Hasan Hüseyin Çanga birinci oldu. İkinciliği 'THX 1138' adlı tasarımıyla Eda Polat, üçüncülüğü ise 'Wanderlust' adlı tasarımıyla Burak Günel elde etti.

Türk moda endüstrisinin tasarımcı ihtiyacına cevap vermek, genç, yenilikçi tasarımcıların önünü açma amacıyla Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin bu sene 16'ncısını düzenlediği EİB Moda Tasarım Yarışması'nda kazananlar belli oldu.
Tuğba Hazar başkanlığındaki moda tasarımcıları Arzu Kaprol, Özlem Kaya, Simay Bülbül, Tuana Büyükçınar, Çiğdem Akın, Niyazi Erdoğan, Murat Aytulum, Belme Özdemir, Moda Editörü Anıl Can, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Esin Özyiğit, bir hazır giyim firmasının yetkilisi olan Mert Telyas'dan oluşan jürinin değerlendirmesinin ardından karar açıklandı.  'Gentle Prototype' adlı tasarımıyla Hasan Hüseyin Çanga yarışmanın kazananı oldu. İkinciliği 'THX 1138' adlı tasarımıyla Eda Polat, üçüncülüğü ise 'Wanderlust' adlı tasarımıyla Burak Günel elde etti. Tasarımları dereceye girenlerden birinci olan 18 bin TL, ikinci olan 13 bin TL, üçüncü olan ise 8 bin TL'lik para ödülünü de sahibi oldu.
Birce Avcu ise jüri üyelerinden Arzu Kaprol'un desteğiyle hazırladığı 'Re-Contact' adlı tasarımında kullandığı biyo-materyallerle Bilişim Vadisi Özel Ödülü'nün sahibi oldu. Avcu, ödülle birlikte Bilişim Vadisi Tasarım Kümelenme Merkezi Giyilebilir Teknolojiler Koordinatörlüğü'nde iki ay staj yapma hakkı kazandı.
Finale kalan ilk 10 tasarımcı, Özlem Erkan mentörlüğünde İzmir Olgunlaşma Enstitüsü ile hazırladıkları koleksiyonları, Öner Evez koreografisiyle sergiledi. EHKİB Sosyal Organizasyonlar ve Yarışma Komitesi Başkanı Tuğba Hazar, "16'ncı EİB Moda Tasarım Yarışması'nın temasını pandeminin etkisiyle contact-less/temassız olarak belirledik. Yarışmacılarımız bu sene ilk kez 'İlkbahar-Yaz / Kadın ve Erkek' koleksiyonu tasarladı. Hepsi birbirinden başarılı. Organizasyonumuza katkıda bulunan Ticaret Bakanlığımıza, Türkiye İhracatçılar Meclisimize, yarışma mentörümüz Özlem Erkan'a, koleksiyonların dikimini üstlenen İzmir Olgunlaşma Enstitüsüne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

'SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK BÖYLE BAŞLAR'
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, "Gençlerimize tanıdığımız bu fırsat ile döngüsel tekstil sürecinin en temelinden başlamış oluyoruz. Sürdürülebilirlik böyle başlar. Biz gençlerimizle beraber daha çok sınırları aşarız. Böyle pırıl pırıl gençler olduğu sürece bu sektör hiç bitmeyecek, biz dünyayı fethetmeye devam edeceğiz" diye konuştu.  
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Tasarım yarışmalarımız sektöre çok büyük değerler kazandırdı. Bugün ülkenin gururu olan modacılarımız bu yarışmalardan çıktı" dedi.

(DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha