CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, TBMM Genel Kurulu'nda 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde yaptığı konuşmada, ÇAYKUR mevsimlik işçilerinin yaşadıkları sorunları dile getirdi. Milletvekili Ocaklı, mevsimlik işçilerin sadece altı ay çalıştıkları için emekli olamayacaklarını, kadro sözü verilmesine rağmen bu sözün tutulmadığını ve işsizlik fonundan yararlanamadıklarını söyledi.

Ocaklı, ÇAYKUR mevsimlik işçilerinin sorunlarının çözümü için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulundu. Ocaklı, Erdoğan'a "Sayın Cumhurbaşkanı keşke sermayenin yanında olduğu kadar işçilerinin de yanında olsaydı bizim beklentimiz budur" dedi.

Ocaklı, mevsimlik işçilerin emekli olabilmeleri için altı ay çalışma süresinin 12 aya çıkarılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, mevsimlik işçilerin kadroya alınması ve işsizlik fonundan yararlandırılması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanı keşke sermayenin yanında olduğu kadar işçilerinin de yanında olsaydı bizim beklentimiz budur örneğin ÇAYKUR’un çalışan mevsimlik işçileri sadece altı ay çalışmak suretiyle emekli olamayacaklarını biliyorlar bu meclis kürsüsünden defalarca onlar adına mevsimlik çalışanlar adına rica ettik ne yazık ki kulak verilmedi Çaykur işçilerine verilen kadro sözü tutulmadığı gibi işsizlik fonundan en azından yararlandırılmamaları bu fonu başka yerde kullanmaları başka amaçla kullanmaları büyük bir garabettir.”

Editör: Medya Laz