Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, ÇAYKUR mevsimlik işçilerinin kadro talebini TBMM kürsüsünden gündeme getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, göreve geldiği günden itibaren mevsimlik işçi sorununu çözeceğini belirten açıklamalarda bulunmuş ancak son açıklamasında “Mevsimlik işçiler ve geçici işçiler ayrı şeyler.” İfadesiyle geçici işçilerin kadroya alınacağını, mevsimlik işçilere ise kadro verilmeyeceğini açıkça vurgulamıştı.

Bakan Bilgin’in binlerce mevsimlik işçisinin kadro hayalini güçlendiren açıklamalarıyla ümitlenen ÇAYKUR mevsimlik işçileri son açıklamayla birlikte büyük hayal kırıklığı yaşarken beraberinde de çeşitli yollarla tepkilerini dile getirmiş ve getirmeye de devam ediyor.

ÇAYKUR mevsimlik işçileri çalışmanın tamamlanması ve kadroya geçirilmelerini beklerken, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM’de Bakan Bilgin’i “tutarsız açıklamalar” yapmakla suçlayıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi.

Bakan Bilgin’in çalışmalar devam ediyor diyerek “Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek” deyimini hatırlatan açıklamalarının ardından Milletvekili Kaya, TBMM’de yaptığı konuşmada ÇAYKUR’daki tüm işçilere amasız, fakatsız, ayrımsız kadro verilmesi gerektiğini ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum. ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçilerimiz mevcut kanunlara göre yılda en fazla 180 gün, yani 6 ay çalışabilmektedirler. Bu kardeşlerimiz 6 ayda aldıkları maaşlarını 12 aya böldüğünüzde ellerine geçen aylık para asgari ücretin dahi altında kalmaktadır. ÇAYKUR işçilerimizin bu şartlarda geçinebilmeleri de, emekli olabilmeleri de mümkün değildir. Geçici işçilere kadro vaadiniz ve milletvekillerinizin açıklamaları ÇAYKUR’daki mevsimlik işçilerimizde büyük bir beklenti oluşturmuştu. Sonrasında Çalışma Bakanının yaptığı tutarsız açıklamalar yıllardır kadro hayali kurna ve özlük haklarının iyileştirilmesini bekleyen bu arkadaşlarımızda büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Sayın Erdoğan, 6 ay çalışıp 6 ay işsiz kalmak, mevsimlik yaşamak, ÇAYKUR işçilerimizin kaderi değildir. ÇAYKUR’daki tüm işçilerimize amasız, fakatsız, ayrımsız kadro hakları verilmelidir ve özlük hakları verilmelidir.” dedi.

Editör: Tunahan Kalender