Merkez Bankası, dün açıklanan enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmesini yaptığı "Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu" yayımladı. Enflasyondaki artışa en belirgin katkı enerji, gıda ve temel mal gruplarından geldi.ANKARA (İGFA) - Merkez Bankası'nın aylık fiyat gelişmelerine ilişkin raporun özet bölümünde, tüketici fiyatlarının Mart ayında yüzde 5,46 oranında arttığı, yıllık enflasyon 6,70 puan yükselişle yüzde 61,14 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Raporda, "Tüketici yıllık enflasyonundaki artış alt gruplar geneline yayılırken bu gelişmeye en belirgin katkı enerji, gıda ve temel mal gruplarından gelmiştir. Yılın başından itibaren emtia fiyatlarında gözlenen artış eğilimi jeopolitik gelişmelerle beraber bu dönemde bir miktar daha belirginleşmiştir" ifadelerine yer verildi.

KADEMELİ TARİFE VE KDV İNDİRİMİNDEN OLUMLU ETKİ

Ayrıca TL cinsinden uluslararası enerji fiyatlarındaki görünüm yurt içi enerji fiyatları üzerinde etkili olurken elektrik fiyatlarında kademeli tarife sisteminde yapılan düzenleme ve KDV indiriminin daha olumsuz bir görünümü sınırlandığının altı çizilen raporda, "Gıda yıllık enflasyonundaki yükseliş alt gruplar genelinde devam ederken, son dönemde aylık bazda yüksek artışlar kaydeden taze meyve ve sebze fiyatları Mart ayında görece yatay seyretmiştir. Ayrıca, gıda grubu alt kalemlerinde KDV indiriminin sarkan etkileri de gözlenmeye devam etmiştir" denildi.

https://twitter.com/Merkez_Bankasi/status/1511251382401224707

Kaynak: igf