İZMİR, (DHA) - İZMİR'in Menemen ilçesinde, 'Menemen'de Hayata Zaman Tanı' sloganıyla kanser taraması başlatıldı. Cumhuriyet Meydanı'na getirilen mobil tarama aracında, bir ay boyunca, isteyen tüm vatandaşlara ücretsiz olarak kolon, meme ve rahim ağzı kanseri taraması yapılacağı bildirildi.

Menemen Kaymakamlığı, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, Menemen Türk Kadınlar Birliği Menemen Şubesi ve Kanserle Dans Derneği ile iş birliği yapan Menemen Belediyesi, 'Menemen'de Hayata Zaman Tanı' sloganıyla kanser taraması başlattı. Bu kapsamda, Cumhuriyet Meydanı'na
bir mobil tarama aracı yerleştirildi. Bir ay boyunca ücretsiz olarak kolon, meme ve rahim ağzı kanseri taraması yapılacak olan mobil araca ulaşım için Menemen Belediyesi, aile hekimleri, Türk Kadınlar Birliği Menemen Şubesi ve muhtarların aracı olacakları belirtildi. Kanser taraması nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen programa Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan ve eşi Filiz Pehlivan, İzmir Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Ali Emre Çetinkol, Bakırçay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Emin Erbaycu, siyasi partilerin temsilcileri, 'Mikrop Hikmet' olarak tanınan İzmirli şarkıcı ve şovmen Hikmet Durmuş, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı. Programda sahne alıp,şarkıları ve şovlarıyla Menemenliler'e eğlenceli anlar yaşatan Mikrop Hikmet, kanserde erken tanının hayat kurtardığının unutulmaması gerektiği söyledi.

'HASTALIĞIM SÜRESİNCE HİÇBİR ZAMAN KANSERİM DEMEDİM'
Daha önce kanseri yenen Kanserle Dans Derneği Başkan Yardımcısı Güzin Yıldırım da programdaki konuşmasında, "Önce ailem sonra 'kanserle dans' olmasaydı şu an yaşamıyordum. Kanserle dans ederek onunla alay ediyoruz. Hastalığım süresince hiçbir zaman 'Kanserim' demedim. Kendime 'Bu bir grip gibi bu da geçer' dedim ve buna inandım. Eşim, ailem, akrabalarım, can dostlarım arkadaşlarım hep yanımda olup, destek oldu. Toparlandım araştırdım. Bu hastalığın benden aldıklarını, bana ne öğrettiğini, hayatıma neler kattığını düşündüm. Kanserle Dans Derneği'ne gönüllü olarak girerek, çok güzel dostluklar edindim" dedi.

'KANSER KONUSUNDA BİLGİLENMEK, BİLİNÇLENMEK ÖNEMLİ'
Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan da "Kanser, henüz tedavisi tam olarak bulunmuş bir hastalık değil. Ayrıca kanser, tek bir türü olan bir hastalık da değil. Pek çok farklı türleri var. Kanserden korkmak değil, kanser konusunda bilgilenmek, bilinçlenmek önemli. Çünkü bu hastalıkla mücadeledeki en önemli silahımız erken teşhis. Yani şansımız biraz da kendi elimizde. En önemli detay ise sağlıklıyken kontrollerimizi tam ve düzenli yaptırmaktan geçiyor" diye konuştu.
Protokol üyeleri konuşmaların ardından, Mobil Tarama Aracı hakkında bilgi aldı. Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha