Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2022 Yılı Faaliyet Planı Tanıtım Toplantısı'nda, okullarda şiddete karşı toleransın sıfır olduğu ve akran zorbalığının mümkün olduğu kadar engellendiği her türlü etkinliği yaygınlaştıracaklarını söyledi. ANKARA (İGFA) - Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2022 Yılı Faaliyet Planı Tanıtım Toplantısı yapıldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, toplantıda yaptığı konuşmada "Okullarımızda şiddete karşı toleransın sıfır olduğu ve akran zorbalığının mümkün olduğu kadar engellendiği her türlü etkinliği yaygınlaştıracağız" dedi.

Söz konusu plan kapsamında Bakanlık bünyesinde yürütülecek faaliyetlere bilgileri paylaşan Bakan Özer, en önemli enstrümanlardan birinin tüm okullarda rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlarının olması olduğunu kaydederek, "Yaklaşık 60 bin rehber öğretmen ve psikolojik danışmanımız var. Bu faaliyet kapsamında, tüm rehber öğretmenlere ve danışmanlarımızı eğitimlerden geçirdik, geçirmeye devam edeceğiz. Tüm liselerimizde,  şiddetin her türlüsü, kadına yönelik şiddet ve bağımlılıklar konusunda farkındalık çalışmalarını aktif olarak yürüteceğiz. Bununla ilgili her türlü planlamamızı yaptık" diye konuştu.

Okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarının artırılması için 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfının bu yıl açılmasının hedeflendiğini, sürecin çok hızlı ilerlediğini belirten Bakan Özer, en son olarak OSB'lerde de anaokulları açılmasıyla ilgili Sanayi ve Teknoloji ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarıyla güzel bir süreci başlatacaklarını söyledi. 2000'li yıllardan itibaren Amerika'daki eğitim politikaları ile ilgili çalışmalarda, okul öncesi eğitimin, toplumun refahı açısından "uzun vadeli ekonomik getirisi en fazla, maliyeti en düşük olan bir eğitim politikası" olduğunun anlaşıldığını aktaran Bakan Özer, "Okul öncesi eğitimde yer alan çocukların, uzun vadede yaşamlarında şiddete yönelik eğilimleri çok daha düşük ve suç oranları çok daha düşük oldu. Onun için bu süreçte de kadına yönelik şiddetle mücadeledeki en kalıcı şeylerden biri de işte bu okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması olacak" dedi.

Kaynak: igf