Mekader Dernek başkanı Halil Kosanoğlu “Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığın katkıları ile Çamlıhemşin Kaymakamlığı ve Çamlıhemşin Belediye Başkanlığının destekleriyle gerçekleştireceğimiz organizasyonda;  üç ayrı kategoride (Çocuklar, Yaşlılar ve Gençler) LazRalli Tahta araba yarışları, bayanlar arası en iyi ve en uzayan muhlama yapma yarışı, küçük çocuklar arası yöresel kıyafetler ile güzellik yarışı, yöresel yemekler gibi etkinlikleri ve en sonda da halk konserinin yer alacağı organizasyona, kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için tüm halkımızı davet ettğini” belirtti.

LazRalli tahta araba yarışlarına katılacak yarışçıların arabalarını tamamen tahtadan ve el yapımı, boyutları en fazla175x80 santimetre ile sınırlı olup, ahşap tekerleklerin yüksekliği en fazla 30 santimetreyi geçmeyecek ve aks sistemi tahtadan olacak şekilde yapılması şartları doğrultusunda olması gerektiğinin vurgusu yapıldı.

 Lazrallinin yanı sıra Karadeniz'in simgesi olan muhlama yine görücüye çıkıyor ve görsel bir şölene dönüşecek olan muhlama yarışı izleyicilerin beğenisine sunuluyor. Küçük kız çocuklarının yöresel kıyafetleriyle göz dolduracağı renkli bir  gün izleyicisini bekliyor. Geleneksel kültürün tüm öğelerine sahip çıkan ve yaşatmaya çalışan Mekader Derneği bu etkinliğin en iyi şekilde gerçekleşmesi için yoğun bir çaba gösteriyor. Köy halkının ve geleneklerine bağlı tüm insanların da desteğiyle birlik ve beraberliğin en güçlü örneklerinden birine herkesin tanık olması bekleniyor. Protokolünde yerini alacağı, büyük küçük yarışmacılarıyla, katılımcılarıyla, tüm izleyicisiyle karnaval havasında bir gün tüm ekip hazır bekliyor...

Editör: Tunahan Kalender