Gökhan ÖZHAN/BURSA, (DHA)-BURSA’da Nilüfer Belediyesi, ikinci el oyuncakların paylaşılacağı ‘Oyuncak Evi’ projesini hayata geçirdi. 
‘Giymiyorsan Giydir’ projesiyle, ikinci el giysileri toplayıp elden geçirerek ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Nilüfer Belediyesi, şimdi benzer bir uygulamayı da oyuncak paylaşımı için hayata geçirdi. Bu amaçla Nilüfer Nikah Evi binası içinde bir ‘Oyuncak Evi’ oluşturuldu. İkinci el oyuncaklar toplanıp elden geçirilerek, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ulaştırılacak. 
İlk etapta çeşitli sivil toplum örgütleri ve hayırsever kişilerden gelen oyuncaklarla başlatılan uygulama kapsamında, tıpkı ikinci el giysi paylaşımında olduğu gibi, vatandaşların evlerinde artık kullanılmayan oyuncakları muhtarlıklar, mahalle iletişim merkezleri, ‘Giymiyorsan Giydir’ atölyesi ya da doğrudan Oyuncak Evi’ne teslim etmeleri isteniyor. Oyuncak Evi’nde toplanan oyuncaklar elden geçirilerek, bozuk ve kırık olanlar ayrılıyor. Kalan oyuncaklar ise dezenfeksiyon işlemine tabi tutulduktan sonra raflara yerleştirilerek paylaşıma sunuluyor. 
Yeni başlatılan uygulama kapsamında dileyen vatandaşlar Oyuncak Evi’ne giderek, çocuklarına beğendikleri oyuncakları bedelsiz alabilecekler. (DHA)
FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha