KAYSERİ,(DHA) - KAYSERİ Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Kayseri’de Ocak ayında gerçekleştirilen 268 milyon 141 bin dolarlık ihracatın, geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 13 arttığını belirten Başkan Gülsoy, “Bu zorlu süreçte özveriyle çalışan tüm ihracatçı üyelerimizi yürekten kutluyorum. Ülkemiz ve şehrimiz için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.“ dedi.
İhracat rakamlarını değerlendiren KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “TÜİK verilerine göre 2021 yılı için Kayseri ihracat rakamları ocak ayı 237 milyon 47 bin dolar iken 2022 yılı ocak ayında 268 milyon 141 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Artış oranı aylık bazda geçen seneye kıyasla yaklaşık yüzde 13,12’dir. Kayseri ili olarak İthalatımız ise Ocak ayında 183 milyon 730 bin dolar olmuştur. 2022 yılı Ocak döneminde 1'inci ihracat pazarımız her zaman olduğu gibi Irak olmuştur.  Ayrıca, Almanya, ABD, İsrail, Birleşik Krallık, İtalya, Tunus, Libya, Cezayir, ve Fransa’dır” ifadelerini kullandı.
Başkan Gülsoy, 2022 yılını olumlu bir ihracat rakamı ile açıyor olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Ocak ayı ihracat rakamlarını incelediğimizde ülkemiz ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,2 artışla 17 milyar 587 milyon dolar, ithalat yüzde 54,2 artarak 27 milyar 848 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu sayede Ocak ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 234,9 artarak 3 milyar 64 milyon dolardan 10 milyar 261 milyon dolara yükselmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Ocak ayında yüzde 83 iken, 2022 Ocak ayında yüzde 63,2’ye gerilemiştir. İhracatçılarımız her ay zaferden zafere koşmaktadır. Kayseri olarak ihracat rakamlarımız ülke genelindeki artış oranlarına kıyasla da üst seviyelerdedir. İnanıyorum ki ülkemiz güçlü yatırımları, üretimi, ihracat rakamları ile tüm tedarik zinciri açısından büyüme ve kalkınmada öncü olmaya devam edecektir. Biz de Güçlü ve Büyüyen Türkiye hedeflerine ulaşmada Kayseri Ticaret Odası olarak ihracat çarkındaki katkımızı artırmak adına azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Geleceğimiz açısında umut veren ve göğsümüzü kabartan bu önemli başarı için en başta ihracatçı üyelerimiz, iş insanlarımız ve onların çok değerli çalışanlarını can-ı gönülden kutluyorum.” (DHA)
FOTOĞRAFLI

 

 

Kaynak: dha