Ali GÖKDAL/KOZAN,(Adana),(DHA)- KOZAN'da Orman Haftası nedeniyle geçen yıl Eylül ayında yanarak zarar gören Yüzüncü Yıl Ormanı'na fidan dikildi.
Atatürk'ün doğumunun 100. yılına özel olarak 1981 yılında vatandaşlarla öğrencilerin birlikte diktikleri fidanlar büyüyerek 100. yıl ormanını oluşturmuştu. 2021 yılının Eylül ayında ihmal sonucu Yüzüncü Yıl Ormanı’nda yangın çıktı. Ekiplerinin kısa sürede müdahalesi sonucu yangın fazla büyümeden söndürüldü. Ormanında hasar meydana geldi. Geçen yıl yanan ormanının yerine yine 1981 yılında olduğu gibi vatandaşlarla ve öğrencilerle fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.
2022 yılına özel 2022 adet fidan toprakla buluşturuldu. Programa; Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam ile birlikte, protokol mensupları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Kozan Orman İşletme Müdürü Şensu Küçükateş, "Geçen yıl Eylül ayında  ormanımızda yangın çıkmıştı. Yanan ağaçların yerine yenisini dikmek için Orman Haftası kapsamında öğrencilerimizle ve vatandaşlarımızla birlikte etkinlik gerçekleştirdik. Burası Atatürk'ün doğumunun 100. yılında 1981 yılında kamu kurum ve kuruluşları, vatandaşlar ve öğrenciler ile birlikte dikilen fidanlarla oluşmuştu. Yine 1981 yılında olduğu gibi bugün de öğrencilerle birlikte fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz” "ifadelerini kullandı.
Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam da ormanın ve doğanın önemine dikkat çekerek, Türkiye'nin birçok yerinde çok sayıda orman yangını çıktığını, vatandaşların orman yangınları konusunda daha dikkatli ve duyarlı olmaları konusunda uyardı. Öğrencilerin, öğretmenlerin, vatandaşların birlikte fidan dikim programına katılmasından dolayı da emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür etti.
Fidanlar toprakla buruşturularak öğrenciler tarafından ilk can suları verildi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha