Alperen YILDIZ/SİVAS, (DHA) - SİVAS'ta kahvehane işletmecisi Turgut Becerik (60), ilçe ve köyleri gezerek topladığı antika ürünleri iş yerinde sergiliyor.
Sivas'ta yaşayan evli, 2 çocuk babası Turgut Becerik, 26 yıl önce Sularbaşı Mahallesi'nde farklı konseptte bir kahvehane açmak istedi. Becerik, açacağı kahvehaneyi antika ürünlerle süsleme kararı aldı. Sivas'ın ilçe ve köylerini gezen Becerik, radyo, kılıç, silah, bakraç, çini, terazi gibi antika ürünleri topladı. Arkadaş ve akrabalarında bulunan benzer ürünleri de toplayan Becerik, bu ürünleri kahvehanesinde sergileyerek farklı bir atmosfer oluşturdu.
Dükkanına gelen müşterilerin eski eşyalar sayesinde maziye gittiğini belirten Turgut Becerik "Kahvehane eskiden kültürlerin birleştiği bir yerdi. Kız alınıp verilir, iş bulma umuduyla gelenler olurdu. Yani bir kaynaşma beraberlik ve bütünlük vardı. Burası bir toplantı yeriydi. Biz de bu düzeni devam ettirdik. İşletmemizde ayrı bir orijinallik olsun istedik. Alelade bir tablo ya da 4 sandalye 1 masa olmasın dedik. Bu şekilde bir tasarım yaptık. Ben çok memnun oldum gelen müşteriler de bu durumdan gayet memnun. Müşterilerim eskilerden bir şeyler hatırlıyor, maziye gidiyorlar. Bu esnada biz de çayımızı, kahvemizi satıyoruz. Genellikle Sivas yöresine ait ürünler sergiliyoruz. Bunların hepsini satın almadım. Eşimiz dostumuz da baktılar ben daha ilgiliyim 'kıymetini bilirsin' deyip getirdiler. Güzel bir tasarım ortaya çıkardık. Hala daha bir şeyler katmaya geliştirmeye çalışıyorum" dedi.

'HUZUR BULUYORUM, DİNLENİYORUM'
Kahvehane müşterilerinden Burak Şimşek(23), "Bu sokakta gezerken kahvehaneyi gördüm. Eskilere de çok merakım olduğu için içeri girdim. Antika eserler çok dikkatimi çekti. İşletme sahibi de çok tatlı, nazik biri. Olabildiğince gelip çay, kahve içmeye çalışıyorum. Değerlerini koruyan bir yer. Huzur buluyorum, dinleniyorum. Otantik bir havası var. Bu durum bazı insanlara kalabalık gelebilir ama yaşım genç olduğu için antika eserleri görmeyi seviyorum. Hepsinin bir birinden güzel hikayesi var" diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha