Kocaeli Şehir Tiyatrolarının yeni sezon için İskender Pala’nın kaleme aldığı eserden hazırlanan “Kılıçarslan” oyunu seyirciden tam not aldı.KOCAELİ (İGFA) - 1997 yılında kurulan ve Anadolu’nun ilk, Türkiye’nin dördüncü ödenekli tiyatrosu olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 25. yılında ‘Kılıçarslan’ oyununun prömiyerini gerçekleştirdi.

İskender Pala’nın yazdığı Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı’nın yönettiği “Kılıçarslan” oyunu seyircilerden tam not aldı.

SDKM Büyük sahnede prömiyer yapan oyunun yönetmenliğini Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı üstlendi.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu I. Kılıçarslan’ı tanıtmak, I. Haçlı Seferi ve devamındaki Haçlı saldırılarına karşı kahramanlıklarını anlatmak amacıyla sahnelenen oyun anlatı ve sahneleme tekniği açısından türünde bir ilke imza attı.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı Yazar İskender Pala, kağıt üzerindeki bir eserin sahne üzerinde nasıl mükemmel olabileceğini gördüğünü ifade ederek, "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları çok büyük bir emek sergiledi. Bu oyunu kendim yazdım diye değil, tüm samimiyetimle söylüyorum Kocaeli Şehir Tiyatroları, tiyatroya önemli bir eser kazandırdı. Kocaeli'nde böyle bir oyun sahnelenmesi İstanbul'u ve Ankara'yı aratmayacaktır. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.