Hasan BOZBEY/BURSA, (DHA)-BURSA Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirdiği, ‘Ramazan yardım çeklerinin sadece mahalle bakkallarında geçerli olması’ uygulamasını, bu yıl da devreye aldı. 
Büyükşehir Belediyesi, pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl işleri durma noktasına gelen mahalle bakkallarına destek olmak amacıyla örnek bir proje geliştirmişti. Ramazan aylarında ihtiyaç sahiplerine dağıtılan gıda kolisi uygulaması yerine, Ramazan Destek Çeki uygulaması başlatan Büyükşehir Belediyesi, çekleri sadece mahalle bakkallarında geçerli olacak şekilde düzenledi. Böylelikle ihtiyaç sahipleri, belirlenen ürünler yerine ihtiyacı olan ürünleri alma imkanına kavuşurken, uygulamaya katılan 740 mahalle bakkalı da projeyle yaklaşık 4 milyon TL’lik ciro yapmış oldu. Türkiye’de bir ilk olarak uygulanan proje, bu Ramazan ayında da devreye alınıyor. Uygulamada ihtiyaç sahibi 25 bin aileye 400’er TL’lik ‘Kart16 Ramazan Destek Çeki’ verilecek ve bu çekler yine projeye katılan mahalle bakkallarında geçerli olacak. Mahalle bakkallarına yaklaşık 10 milyon TL’lik bir kaynak oluşturacak proje sayesinde ihtiyaç sahipleri, alkol ve sigara dışındaki tüm ihtiyaçlarını, mahallelerindeki bakkallardan temin edebilecek. 
Projenin tanıtım toplantısı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak, Bakkallar Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs’ün de katıldığı toplantıya, bakkal esnafı yoğun ilgi gösterdi.
‘SAMAN ALEVİ DEĞİL’
Erzak kolisi uygulamasını kaldırıp, yerine yardımların daha nitelikli hale getirildiği Kart16 uygulamasını hayata geçiren ilk belediye olduklarını hatırlatan Alinur Aktaş, Bizden görerek ‘ilk’miş gibi bunu lanse eden belediyeler çıktı. Taklit edilmek güzel bir şey. Biz tüm orijinalliğiyle süreci devam ettiriyoruz. Saman alevi gibi çıkıp kaybolan uygulama değil. Bu projeyi daha yaymak için çalışıyoruz. Geçen Ramazan ayında uyguladığımız Kart16 Ramazan Destek Çeki uygulamasına birçok kişi ‘bu iş olmaz’ dedi ve girmedi. 740 kişi istifade etmiş, toplamda 4 milyon civarında destek vermişiz. Bu rakamın bu sene bin 400’leri bulmasını bekliyorum. Bu Ramazan’da da toplamda 100 bin tane çek dağıtacağız ve bu yılki rakam totalde 10 milyon TL. Geçen sene 5 bin TL’yi getiren ödemesini alıyordu. Ama şimdi bin 500’e yakın esnafla birebir muhatap oluyorsunuz. Bizim bakkalı bekletmek gibi niyetimiz kesinlikle olamaz. İçerideki iç işleyişe bakarak bu yıl rakamı 10 bin TL olarak belirledik. Zaten bayram sonrası hemen ödemeler yapılıyor. Hiçbir esnafımız mağdur edilmeyecek” dedi.
200 MİLYON TL’LİK DESTEK
Uygulama ile mahalle kültürünü geliştirmek, ihtiyaç sahiplerine destek olmak, mahalle bakkallarını da yaşatmak istediklerini ifade eden Aktaş, pandemi sürecinden bu yana hayata geçirdikleri sosyal destekler hakkında da bilgi verdi. Bakkalların yanı sıra, geçen yıl kırtasiye, hazır giyim ve ayakkabıcı esnafına yönelik de benzer uygulamaları hayata geçirdiklerini ifade eden Aktaş, “Doğalgaz destek uygulaması, elektrik, su ve internet faturası ödeme desteği, belediye kiracılarının kira bedellerine yüzde 50 indirim, tam kapanma döneminde esnaf ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara ilave 50 milyonluk destek paketi gibi uygulamalarla, esnafa ve ihtiyaç sahiplerine sağladığımız destek 200 milyon TL’yi aştı. Yaptığımız projelerle şehrin tüm noktalarına ve insanlarına dokunuyoruz” diye konuştu.
‘SIKINTILARI BİRLİKTE AŞACAĞIZ’
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak, “Evet sıkıntılar çekiyoruz, çektik. Hep birlikte olalım, sıkıntılar birlikte aşılır. Birlik beraberlik içinde olmak durumundayız” derken, Bakkallar Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, “Geçen yıldan beri Türkiye'deki birçok oda başkanı bizleri aradı. İşin işleyişi konusunda bilgi almak istediler. Bu organizasyonun her yıl geleneksel hale getirilmesini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı. 
BURFAŞ Genel Müdürü Furkan Banaz, sistemin nasıl işleyeceği konusunda mahalle bakkallarına bilgi verirken, geçen sene Kart16 uygulamasını en çok kullanan ve en fazla ciro yaparak Şampiyon Bakkal olan Kestel ilçesinden Hasan Çelik’e Alinur Aktaş tarafından tablo hediye edildi. Programın sonunda Kart16 Ramazan Destek Çekleri uygulamasının paydaşları olan Büyükşehir Belediyesi, BESOB ve  Bakkallar Odası arasında protokol imzalandı. (DHA)
FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha