Karali Çay Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karali, Kanal 58’de Esra Polat’ın sunduğu ‘Gündem Özel’ programına konuk oldu. Karali, çayın ihracatından Karali Çay’ın sektördeki yerine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. Mustafa Karali, Karali Çay’ın bir aile şirketi olduğunu ifade ederek “Çayın başkenti Rize’de 3 lokasyonda 4 çay fabrikamız olup, İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin, Bursa bölgelerinde fabrikalarımızın bölge müdürlükleri var. Oralardan da tüketiciye ürünü daha hızlı sevk edebilmemiz için pazarlama ve lojistik ağımız var. Bu şekilde 30 yıllık bir serüvenimiz sürüyor. Bu zaman içerisinde hep daha iyisini nasıl yapabiliriz, nihai tüketicinin taleplerini dikkate alarak, sürekli kaliteyi daha iyiye oluşturabilmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE’DE ORGANİK ÇAYI ÜRETEN İLK FİRMAYIZ’

 Türkiye’de organik çayı üreten ilk firma olduklarını belirten Karali, şöyle konuştu:

 “Yurt içinde ve yurt dışında çalışmalarımız var. 2000’li yıllarda yurt dışına çıktık, pazar araştırması yapıyoruz. Dünya piyasasında çay fiyatlarına baktığımızda Türkiye piyasasında ki çay fiyatları daha yüksek. İhracat etme şansımız sıfır. AR-GE’de şunu tespit ettik ki Avrupa’da insanların organik ürüne talepleri daha çok. Biz de 2000’li yıllarda organik tarım üretim çalışmalarını başlattık. 2005 yılında da organik üretimini yaptık. Türkiye’de organik çayı üreten ilk firmayız”

 ‘TÜKETİCİ TALEBLERİNİ DİKKATE ALARAK DAHA KALİTELİ  ÜRÜN ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ’

 Karali Çay olarak yeniliklerin peşinde olduklarını ifade eden Mustafa Karali, “Her zaman daha iyisini nasıl yapabiliriz diye çalışıyoruz. 2021-2022’de organik yeşil çayı ürettik. Pandemiden sonra yeşil çayın Türkiye’deki arz ve talebi artmaya başladı. Bizler tecrübemizi bilgimizi arge çalışmalarımızı insanların faydasına kullanmaya çalışıyoruz. Çay sadece üretip satmak değildir. Üretim sonrası nihai tüketicinin taleplerini değerlendirip, bakıyoruz. Müşteri taleplerini dikkate alarak daha zinde kalmaya çalışıyoruz. Uzun yıllar sağlıklı ve kaliteli ürün üreterek markaya yatırım yapıyoruz” şeklinde konuştu.

‘DÜNYADA EN ÇOK ÇAY TÜKETEN ÜLKEYİZ’

 Rize’de yetiştirilen çaylara zirai ilaç atılmadığını belirten Karali “Dünyada en kaliteli çay Karadeniz’de ve Rize ‘de yetişiyor. En kaliteli olmasının sebeplerinden biri, kışın çay bahçelerinin üzerine kar yağıyor. Rize’de yetiştirilen çaylara kesinlikle zirai ilaç atılmıyor. Atılmadığı için de en doğal ürün üretiyoruz. Çayda kalite, çeşitlendirme, bitki çayları bunların her biri farklı bir sektördür. Türkiye’de çay ihracatı yavaş yavaş artmaya başladı. Pazar araştırması yapıyoruz. Biz ürettiğimiz ürünleri iç piyasada satarken,İhracat içinde bu toprakların üstünde bu bayrağın altında yerli ve milli olan çayımızı satabilmek için mücadele vermekteyiz. Türkiye’de kişi başı yıllık 3 kilo 500 gram çay tüketiliyor. Dünyada en çok çay tüketen birinci ülkeyiz. Her zaman çay içiyoruz, böyle bir kültüre sahibiz” dedi.

‘ATEŞE KAZANLARIMIZ İLE TÜKETİLEN ENERJİDEN YÜZDE 50 TASARRUF OLUYOR’

 Karali Çay olarak Ateşe Çay kazanı ürettiklerini ifade eden Mustafa Karali ; İhracatımız da  her geçen gün daha iyiye gitmektedir.Ürettiğimiz çay kazanlarının  kalite standartları   en yüksek seviyeye yükseltilmiştir. Gaz,su,elektrik,şamandıra ve sensör yazılım sistemi ile yönetilmektedir.Bu nedenlerden dolayı % 50 civarında enerjiden tasarruf sağlamaktadır.Olağanüstü bir durumda kazan otomatik kendini kilitleyip,korumaya alıyor.Doğabilecek zarar ve ziyanlardan işletmeyi korumuş oluyor.Kazanlara temizlik yapılırken kirli olan suyu tahliye edebilmek için kazanın alt kısmına vana ilave edilerek İnsanlara kolay kullanım sağlanmıştır. şeklinde konuştu.

Editör: Medya Laz