Yasin KESKİN/KARACABEY (Bursa), (DHA)-BURSA’nın Karacabey ilçesinde, İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge sonrası, ikinci el eşya ve hurda alım satımı yapan iş yerlerine denetimler sıklaştırıldı. Belediye ekipleri genelgeyle birlikte, ilgili işletmelere tebligat göndermeye başladı. 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile ikinci el eşya ve hurda alım satımı yapanlar, bundan böyle sıkı bir denetime tabi tutulacak. Belediye ekipleri de genelgeyle birlikte ilgili işletmelere tebligata başladı. İlçede bu durumun zaman zaman suiistimal edildiğini belirten Belediye Başkanı Ali Özkan, “Bu konu uzun zamandır gündemimizdeydi. İçişleri Bakanlığımız tarafından yayımlanan genelge neticesinde, ilçemizde faaliyet gösteren tüm ikinci el eşya ve hurda alım satımı yapan iş yerlerine zabıta arkadaşlarımız tebligat götürdü. Ruhsatsız faaliyet gösterenler hakkında idari işlemler yapılacak. Ve polis ekipleriyle birlikte denetimler sıklaştırılacak” dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile hurda alım-satım faaliyeti gösteren kişi ve firmalardan hırsızlık suçuna konu eşya, malzeme alım-satımı yapmamaları konusunda taahhütname alınacak. Genelgeye göre, ikinci el eşya ve malzemelerin alımı ve satımı sırasında kişilerin kimlik bilgilerinin alınması, fatura ve belgenin ibraz edilmesi istenecek. Yanlarında vasileri veya velileri bulunmadığı sürece, 18 yaşından küçük kişilerden eşya ve malzeme alımı ve bu kişilere eşya ve malzeme satımı yapılmayacak. Hurda ve ikinci el eşya ve malzeme alım ve satımı yapan iş yeri ve işletmelerin iç ve dış kısmını görecek şekilde, güvenlik kamera ve kayıt sisteminin kurularak çalışır vaziyette olması sağlanacak. Usulsüz bir şekilde ikinci el eşya veya malzeme alımı ve satışı yaptığı tespit edilen iş yeri ve kişiler hakkında ise gerekli adli ve idari işlemler yapılacak. (DHA)
FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha