Yunanistan’da "Elpis" kar firtinasi hayati olumsuz etkilemeye devam ediyor. Baskent Atina’nin çevresindeki en büyük otoyol olan Attiki Odos, dün 12 saatten fazla bir süre boyunca çok sayida aracin mahsur kalmasinin ardindan bugün trafige kapatildi. Otoyoldan sorumlu sirket, yasananlardan dolayi özür dilerken, Yunanistan Basbakani Kyriakos Miçotakis’in talebi üzerine yolda kalan tüm sürücülere kisi basi 2 bin euro tazminat ödenmesine karar verildi.

Attika bölgesinin bir kismi ve Egriboz’da (Evia) bazi yerlesim yerleri de firtina nedeniyle elektriksiz kalirken, Yunanistan Elektrik Dagitim Sebekesine (HEDNO) bagli ekipler hasari onarmak için çalismalari sürdürüyor.

Sivil Koruma Bakani Christos Stylianides, yollarda yasanan magduriyetin ardindan hükümete gelen elestirilere yönelik yaptigi açiklamada, otoyolda yeterli önlemlerin alinmadigini belirterek yasanan durumdan otoyol sirketini sorumlu tuttu. Stylianides devletin tüm mekanizmalarinin trafik akisi saglamak için “sahada” çalistigini söyledi.

Yarin (Çarsamba) tüm kamu kurumlarinin, okullarin ve çogu isletmenin kapali kalacagini duyuran Stylianides, Girit, Kiklad Adalari ve On Iki Ada’da ayni önlemlerin geçerli olacagini belirtti.Yetkililer, ülkede bugün resmi tatil ilan ederken, süpermarketler, eczaneler ve benzin istasyonlari disinda sehirdeki tüm özel is yerlerinin kapatilmasina karar verdi. Halka araç kullanmama konusunda da uyari yapildi.

Elpis firtinasinin yarina kadar etkili olmasi bekleniyor.

Editör: Medya Laz