TRABZON,(DHA) - TRABZON’da İ.A (20) adlı kadın, sosyal medya üzerinden iletişim kurduğu ve kendini medyum olarak tanıtan şüpheli tarafından dolandırıldı. Şüphelinin yakalanması için çalışma başlatan jandarma ekipleri, medyum dolandırıcılığına karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Araklı ilçesinde yaşayan İ.A., bazı sorunlarının çözümü için sosyal medya üzerinden kendisini medyum olarak tanıtan şüpheliyle iletişim kurdu. İletişim sonrası dolandırıcı, sorunların çözümü ve isteklerin yerine gelmesi için İ.A.’dan ‘adak’ bahanesiyle para talep etti. İ.A., dolandırıcıya 4 kez toplamda bin 100 lira gönderdi.  Para transferi yaptığı kişiye bir süre sonra ulaşamayan İ.A., dolandırıldığını anlayarak jandarmaya başvurdu. İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce yürütülen titiz çalışma sonucu kimliği belirlenen dolandırıcının yakalanması için çalışma başlatıldı.

JANDARMA’DAN UYARI

Öte yandan Akçaabat ilçesinde de sosyal medya üzerinden temizlik malzemeleri almak için 1600 lira gönderen S.A.A., ürünler gelmeyince dolandırıldığını anladı. Kimliği saptanan şüphelinin de yakalanması için çalışma başlatıldı. İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, sosyal medya üzerinden ‘medyum’un yanı sıra ‘e-ticaret’ dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Kaynak: dha