İZMİR, (DHA)- İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin iklim krizine ve kuraklığa dirençli bir kent yaratma hedefi doğrultusunda İzmirli üreticiler sulama gerektirmeyen bitki yetiştirmeye başladı. İzmir'deki kooperatiflere bağlı birçok üretici üretim yaparak belediyeye satış yapabiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 'dirençli kent' hedefi doğrultusunda oluşturulan "'Doğa Şehirde' projesiyle İzmir'in birçok noktasındaki yeşil alanlar, sulama gerektirmeyen bitkilerle tasarlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin şirketi İzDoğa ile yürütülen proje kapsamında kentteki birçok kooperatif üretim alanlarını değiştirerek büyürken su istemeyen, bakım maliyeti düşük, İzmir'in doğasına ve iklimine uygun bitkileri üretmeye başladı. Üreticilerin yetiştirdiği bitkiler, belediye tarafından satın alınıyor ve İzmir'in dört bir yanında toprakla buluşturuluyor. Bu bitkilerle dikim yapılan alanlar, birçok farklı canlı türü için de bir yaşam alanı haline geliyor.

'YAŞAM ALANI HALİNE GETİRİYORUZ'
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, doğayla mücadele eden değil onunla büyüyen bir İzmir için çalışmaya devam ettiklerini belirtip, "Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için tek seçeneğimiz iklim krizine karşı önlemler almak. Bu nedenle kuraklığa dayanıklı, büyürken su istemeyen bitkileri şehrimizin dört bir yanında toprakla buluşturuyoruz. Şehrimizin park ve bahçelerini birer yaşam alanı haline getiriyoruz" dedi.

'KURAKLIĞA DAYANIKLI BİTKİLER ÜRETMELİYİZ'
Zeytinova Süs Bitkileri Kooperatifi Başkanı Fatih Özcanlı da Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle karabaş otu, mersin, sakız, biberiye gibi kuraklığa dayanıklı bitki üretimine geçtiklerini söyledi. Zeytinova Süs Bitkileri Kooperatifi üyelerinden Gökhan Tümer ise "Daha önce İzmir'de, Türkiye'de su boldu. Ama son yıllarda kuraklıktan dolayı daha az su istediği için -10 ve 40 dereceye dayanıklı karabaş otu gibi bitkileri üretmeyi tercih ediyoruz" diye konuştu. Tümer, Büyükşehir Belediyesi'nin su istemeyen bitkilere yönelmesiyle kendilerinin de üretim alanlarını değiştirdiğini vurgulayıp, şunları söyledi:
"Türkiye'de ve dünyada kuraklığın önüne geçilemiyor. Bu nedenle bizim de kendimizi yenileyip, kuraklığa dayanıklı bitkiler üretip belediyelerimize, ülkemize faydalı olmamız gerekiyor. İzmir Marşı'ndaki İzmir'in dağlarında çiçekler açar mısralarını İzmir'in sokaklarında, caddelerinde, kordonlarında çiçekler açar mısralarıyla birleştirmek istiyoruz." (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha