İZMİR, (DHA)-İZMİR Büyükşehir Belediyesi, Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'ndaki Can Yücel Tohum Merkezi'nde geleneksel tohum takas etkinliği düzenledi. Etkinlik programı kapsamında atölyeler ve söyleşiler de yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nda faaliyete geçen Can Yücel Tohum Merkezi, geleneksel tohum takas etkinliğine ev sahipliği yaptı. Türkiye'nin her bölgesinden getirilen yüz binlerce yerel tohum gelecek nesillere aktarılması için takas edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer çocuklarla beraber yerel tohum ekimine katıldı. 'Tohum köktür, gelenektir ve gelecektir' başlığıyla düzenlenen etkinlikte konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bugün yaşamın özü olan tohumun çevresinde bir araya geldik. Burada konuşacağımız her şey tohumun bereketiyle ülkemize ve tüm dünyaya yayılsın diliyorum. 5 Şubat 2011'de ilk kez Seferihisar'da gerçekleştirdiğimiz Tohum Takas Şenliği'nden bugüne katettiğimiz yol bizi gururlandırıyor. Aradan geçen 11 yılda sadece atalık tohumlarımızı korumak ve çoğaltmakla kalmadık. Aynı zamanda o tohumları var eden ana düşüncenin, doğayla uyumlu ve sakin bir yaşamın da tohumlarını çoğalttık. Türkiye ve dünyaya yayılmasını sağladık. Tohum asıl varlığını kendini çoğaltma gücünden alır. Bu güç sadece kendini kopyalamayı değil, aynı zamanda değişen dış koşullara uymayı da mümkün kılar. Çoğalmak ve çevresine uyum sağlamak. Tohum ancak bu ikisi birleştiğinde berekettir" dedi.

'İZMİR TARIMI BU KÖKTEN BESLENİYOR'
Atalık tohumlarla ilgili ilk adımları 2009'da köylerde attıklarını vurgulayan Soyer, "O gün değerli arkadaşlarım ev ev, köy köy dolaşarak o yerli tohumları topladılar. Bu süreçte, en büyük destekçimiz kadınlarımız oldu. Onların sandıklarında yüzlerce yıldır biriken hazineyi, dünyanın en güzel bankasına dönüştürdük. 2011'in Mart ayında Seferihisar'da Can Yücel Tohum Merkezi'ni açtık. Aradan geçen 11 yıl içerisinde sadece İzmir ve ilçelerinde değil yurdumuzun dört bir yanında ve yavru vatanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde tohum takas şenliklerinin düzenlenmesine eşlik ettik. Ve Seferihisar'dan tam 10 sonra, geçen yıl mart ayında Bornova Aşık Veysel Parkı'nda Can Yücel Tohum Merkezi'ni açtık. Aşık Veysel ve Can Yücel gibi iki ölümsüz ustanın ismini Anadolu'nun tohumlarını ölümsüzleştirmek için aynı mekanda buluşturduk.  Bugün Türkiye'de yerel tohum ağımız İzmir'den Ardahan'a, Kars'a kadar uzandı. Ürettiğimiz tohumları Anadolu'nun her köşesi ile paylaşmaya devam ediyoruz. Doğu Anadolu'daki tohum seferberliğimiz bu bahar Kars Susuz'da devam edecek" ifadelerini kullandı.
Soyer ve eşi Neptün Soyer, standları dolaştıktan sonra gazeteci-yazar ve yerel tohum gönüllüsü Cem Seymen'in söyleşisine katıldı.  

(DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha