Türk işverenlerin 2022'nin ikinci çeyreği için istihdam beklentileri olumlu yönde.İSTANBUL (İGFA) - ManpowerGroup, 2022'nin ikinci çeyreği için işverenlerin işe alım niyetlerini ölçmek için 40 ülke ve bölgede toplam 41.379 işverenle anket yaptı.

İstihdama Genel Bakış Araştırmasına göre iş arayan adaylar önümüzdeki çeyrekte güçlü bir istihdam ortamı yönünde olumlu sinyaller verdi.

Son çeyreğe kıyasla, Türkiye'de NEO puanı -11 yüzde puan düşmüş olsa da 2021'in ikinci çeyreğine kıyasla 3 yüzde puan arttı.

Bin 30 Türk işverenin katıldığı araştırmada 2022'nin ikinci çeyreği için Net İstihdam Görünümü 19 yüzde puan olurken katılımcıların yüzde 43'ü işe alım beklentilerinin arttığını, yüzde 32'si değişiklik olmadığını, yüzde 24'ü ise düşüş olduğunu belirtti.

ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye'nin 2022 ikinci çeyrek istihdam görünümü hakkında yaptığı değerlendirmede, ankerin  türünün en kapsamlı, ileriye dönük istihdam anketi olduğunu kaydederek, iş dünyasına rehberlik etmek için, işe alım aktivitesinde artış bekleyen işverenlerin yüzdesini alıp işe alım aktivitesinde düşüş bekleyen işverenlerin yüzdesini çıkararak istihdam görünümünü elde ettiklerini anlattı. Araştırmada beklentilerin küresel konjonktürün etkisi ile geçtiğimiz yılın son çeyreğine göre azalırken geçen yılın aynı dönemine kıyasla artış görüldüğünü kaydeden Narlı, "Ocak ayında asgari ücretin yükselmesinin ve artan işletme maliyetlerinin geçtiğimiz çeyreğe oranla olumsuz yönde değişiklik görülmesine neden olduğunu da söyleyebiliriz" dedi.

Kaynak: igf