CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Rize Ziraat Odası'nın 2024 yılı yaş çay alım maliyetini 16,99 TL/kg olarak açıkladığını hatırlatarak bu maliyetin üreticinin sadece çay toplama masraflarını karşıladığını ve geçinme imkanı sunmadığını belirtti. Çay üreticisinin maliyetlerini ve enflasyonu göz önünde bulunduran bir fiyat belirlenmesi gerektiğini kaydeden İl Başkanı Deniz, 2024 yılı yaş çay alım fiyatının destekleme hariç en az 23 TL/kg olması gerektiğini savundu.

İl Başkanı Deniz, açıklamasında şunları kaydetti: “Rize Ziraat Odası 2024 yılı yaş çay alım fiyatının üretici için maliyetini 16.99 TL/kg olarak açıkladı. Bu rakama göre yaş çay üreticisi 1 kg çay toplamak için 16,99 TL harcama yapacak. Peki yaş çayı toplayıp satan kişi maliyetine satış yaparsa kazancı ne olacak ? Böyle bir ticaret olur mu? Yaş çay üreticisi ne yiyecek ne içecek? Evine nasıl ekmek getirecek? Çocuklarını nasıl okutacak? Rize Ziraat Odasının yapmış olduğu maliyet hesabıdır. Başka tür hesaplamalara girmeden Ziraat odasını verisini dikkate aldığımızda çay üreticisinin geçinmesi ve yaşamını sürdürmesi için bu maliyet üzerine bir rakam koyup açıklanması gerekmektedir.

Merkez Bankasının 2024 yılı enflasyon hedeflemesi yüzde 30-42 aralığında olduğuna göre Ziraat Odasının maliyet fiyatının üzerine (enflasyon hedeflemesinin ortalaması olarak) en az % 35 fark koyularak üreticinin enflasyon karşısında mağdur edilmemesi sağlanmalıdır. Bu durumda 2024 yılı yaş çay alım fiyatı destekleme hariç en az 23 TL/kg olmalıdır.

Çay üreticisini yoksulluğa ve açlığa mahkum eden ve onu çay tarımından uzaklaştırmayı hedefleyerek ithal çayın yolunu açmayı hedefleyen fiyat belirleme politikalarına son verilmelidir. Çay üreticisinin emeğinin hakkı verilmelidir.“

Editör: Medya Laz