Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Rize Belediyesi Meclis Üyesi 1. Sıra adayı Nurten Çemberci’nin belediye meclis üyesi seçilmesi nedeniyle İl başkanlığında basın toplantısı düzenledi. İl başkanı Deniz, beraberinde Rize Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Nurten Çemberci, Rize Belediye Başkan Adayı Ayhan Akyüz, Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu ve parti yöneticileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin uzun bir aradan sonra Rize’de ilk defa belediye meclis üyesi çıkardığını söyledi.

Deniz, yaptığı açıklamada, AKP’nin tek başına iktidar olma yeteneğini kaybeden bir parti haline geldiğini ve MHP’nin desteğiyle iktidarda yer aldığını kaydederek, “Bu sadece son dönemlerde yaşanan ekonomik krizlerden kaynaklanmıyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hayata koyduğu projelerden, sözlerden, yeni dillerden kaynaklanan bir başarıdır. Bu başarıyı biz de Rize genelinde sürdüreceğiz. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde vatandaşlarımız uzun bir aradan sonra Rize’de ilk defa Cumhuriyet Halk Partisinden bir arkadaşımızı belediye meclisine seçmiş oldular. Hem de bir kadın arkadaşımızın, mimar bir arkadaşımızın seçilmesi tabi ayrıca bir güzellik oldu bizim için. İyi de oldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir kadın arkadaşımız belediyemizin çalışmalarına katılacak Seçimlerden önce vermiş olduğumuz sözler vardı, vatandaşlara yapmış olduğumuz açıklamalar vardı. Bir bildirgemiz vardı. Nurten arkadaşımız bundan sonraki süreç içerisinde o bildirgemiz doğrultusunda ve Rize’nin yerelde vatandaşlarımızın çekmiş olduğu sıkıntılarla ilgili, çözülmesi ile ilgili olarak yada Rize’nin gelişmesinde görüş önerilerimizi belediye meclisinde seslendirecektir, dile getirecektir.” dedi.

necati-topaloglu-ayhan-akyuz-saltuk-deniz-nurten-cemberci.jpg

Rize Belediye başkanlığı seçimlerinde beklentilerin üzerinde bir oy aldıklarını ifade eden İl Başkanı Deniz, “Ayrıca belediye başkan adayımız olan Ayhan abimiz de çok iyi bir çalışma sergiledi. Çok kısa bir süre içerisinde aslında beklentilerin de üzerinde bir oy aldı. Bu konuda kendisine de yapmış olduğu katkıya, yapmış olduğu çalışmaya, göstermiş olduğu özveriye çok teşekkür ediyoruz. Ayhan abi olarak yola çıktık, Ayhan abi olarak birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca çalışmalarda büyük bir özveri gösteren merkez ilçe örgütüne, başta merkez ilçe başkanına, kadın kolları başkanlarımıza ve gençlik kollarındaki arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Rize’de seçim koşullarını elverişsiz koşullarda yaptığımızı hep birlikte biliyoruz. Devletin tüm imkanlarını kullanan, belediyenin tüm imkanlarını kullanan bir yapıya karşı kendi kıt kaynaklarımızla vatandaşlarımızın gönlünü alarak bir seçim kampanyası yaptık. Bu süreçte de söylemiş olduğumuz bir söz vardı. Bizim söylemiş olduğumuz sözün, ortaya koymuş olduğumuz iddianın tüm adaylar tarafından da kabul edildiğini, gündeme getirildiğini, bunları paylaştığını da gördük. Bu da bizim için önemli bir kazanımdı. Bunu bir başarı olarak ta görüyoruz. Nurten arkadaşımızın bundan sonraki süreçte üzerine çok büyük görevler düşüyor ama inanıyorum ki kendisi bu görevi layıkıyla yerine getirecektir. Buna olan inancımız sonsuzdur. Kendisini bir kez daha sizlerin önünde tebrik ediyorum, çalışmaları için ayrıca teşekkür ederim” diye konuştu.

CHP’nin 2014 yerel seçimlerine oranla Rize’de oylarını 2’ye 3’e katlamasının 2014 seçimlerinde CHP’lilerin Saadet Partisi Adayı Mehmet Bekaroğlu’nu, 2019 seçimlerinde kendi adayını mı desteklediğinin sorulduğu CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, “2014 yılı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partili seçmenlerimizin muhtemelen en güçlü muhalefet adayına oy verdiklerini düşünüyorum. Fakat biz bu dönem kendi partimizden, kendi örgütümüzden, kendi geleneğimizden gelen bir arkadaşımızla çıktık. Belki daha erken çıkabilmiş olsaydık yani bu süreç son 1,5 ayda yaptığımız çalışma, bu çalışmayı 2-3 aya yaymış olsaydık inanıyorum ki sonuç Rize’de çok daha farklı olacaktı. Bu açıdan Rize’de alınmış olan sonuç bizlerin bundan sonraki sürecin özellikle milletvekili seçimi için yeniden umudumuzu yeşertmemizi ve güçlü bir umutla ortaya çıkmamıza yol açmıştır. Biz seçim sonuçlarını analiz ediyoruz. Biz yola çıkarken bir hedefimiz vardı. Hedefimizi tam anlamıyla tutturamamış olsak bile genelde hedefimize ulaşmış oluyoruz. Bizim amacımız kazanabildiğimiz her yerde kazanmayı sağlamak diğer yerlerde de muhalefetin ve başka partinin kazanmasının ortamını yaratmaktı. Bu anlamda baktığımızda Rize sonuçlarına Rize’nin tek kaybedeninin aslında AKP olduğunu görüyoruz. Dört tane belediye kaybettiler. ‘18’de 18 yapacağız’ diyorlardı ama dört tane kaybedilen ilçe belediyesi var. Bu açıdan Rize sonuçlarında kazanandan çok kaybedenin kim olduğunu ortaya koymak lazım. Ama kaybedenin AKP olduğunu görüyoruz. Tabi her süreci kendi koşulları içerisinde değerlendirmek gerekiyor. Biliyorsunuz ki Cumhuriyet Halk Partisi 12 Eylül döneminde kapatılan bir partidir. 1992 yılında yeniden faaliyete geçti. Bir çok yerde örgütsel yapılanmalarımızı yenilemelerimizde bir sıkıntı oldu. Bunlar zaman içerisinde aşılan şeyler. Rize’nin de biliyorsunuz bir Mesut Yılmaz gerçeği var peşine de Erdoğan gerçeği var. Bunların getirmiş olduğu bu konumdan dolayı Cumhuriyet Halk Partisi yeni kendi alanlarını açıyor. Biz artık Cumhuriyet Halk Partisinin Rize’deki çalışmalarını biz değiştirdik farklı bir örgütsel anlayışla çalışmalarımızı yapıyoruz. Bundan sonraki süreçte de Cumhuriyet Halk Partisinin Rize’deki parti çalışmalarının ne kadar farklı olduğunu, ne kadar değişik olduğunu aslında Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul'daki söylemi ile buradaki söylemlerimizin örtüştüğünü, aynı çalışmanın bir sonucu olduğunu burada önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz” şeklinde konuştu.

Deniz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi evinde 4 belediyeyi kaybetmesinin evinde de güç kaybettiği anlamına mı geldiği sorusu üzerine yaptığı açıklamada, “AKP ve Erdoğan Türkiye genelinde güç kaybetmektedir. Seçim sonuçlarına, en son yapılan seçim sonuçlarına baktığımız zaman görüyoruz. Rize’de çok net, çok iddialı bir şekilde ortaya çıkıldı. Ve son dönemde yapılan çalışmaları biliyorsunuz. Devletin tüm imkanları kullanıldı. Kamuda çalışan bir sürü bürokratın Rize’ye geldiğini, yığıldığını özellikle Ardeşen ve diğer bölgelerde çok farklı çalışmalar yapıldı. Bir sürü insanlara devletin imkanları vaatler verildiğini hepimiz biliyoruz. Bunlar bir gerçeklik. Bunlara rağmen Rize'de AKP'nin dört belediye kaybetmesi tabiki başarısızlıktır, tabiki bir geriye dönüştür. Bunu da hep birlikte görüyoruz, yaşıyoruz ama Türkiye'de şöyle bir olay oldu. Belki buradakilerin şansına oldu. İstanbul'daki seçimlerin sorunlu olması, sıkıntılı olması, sürecin uzaması kamuoyunun ilgisinin tamamen İstanbul'da olması aslında Rize’de AKP’nin yaşamış olduğu çöküşün, geriye gidişin kamuoyu tarafından çok fazla bilinmemesine neden oldu.” dedi.

saltuk-deniz-002.jpg

Rize Belediyesi Meclis Üyesi seçilen Nurten Çemberci ise yaptığı açıklamada, “İl başkanıma, merkez ilçe başkanıma bana bu şansı verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Bütün kadın kolları başkanları, gençlik kolları gerçekten özverili çalıştık. Ayrıca benimle birlikte aday olan bütün meclis üyesi adaylarımız da çok özverili bir şekilde bir çalışma yaptı. Benim için bir ilkti ve çok güzel bir deneyimdi ve artık büyük bir sorumluluğum var. Evet hem Rize için büyük bir sorumluluğum var. Bununla gurur duyuyorum. Elimden geleni de yapmak için hem Rize için, Rize halkı için hem de Rize Belediyesi için elimden geleni yapmaya hazırım. Hatta elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışacağım. Destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Belediye Başkan Adayı Ayhan Akyüz ise “İyi bir seçim süreci geçirdik. Bu çalışmalarda katkı gösteren tüm il, ilçe örgütlerine ve desteğini esirgemeyen Rizeli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Bir meclis üyesi olarak da belediye meclisinde temsil yetkisine sahip olsak bu bizim için çok önemliydi. Destek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu da oy veren vermeyen Rize’de yaşayan herkese teşekkür ederek verilen desteklerin yerini bulacağını söyledi.

ayhan-akyuz-saltuk-deniz-nurten-cemberci-(1).jpg

Editör: TE Bilisim