Türkiye'de otomobil fiyatları son dönemde artış gösterdi.

Dünya genelinde yaşanan tedarik zincirindeki sorunlarla birlikte sıfır otomobillerin fiyatlarının artması ile ikinci el piyasası da hareketlendi.

Hal böyle olunca ek gelir için ikinci el araç alıp satan kesimin hareketlendirdiği piyasa yakın takibe alındı.

İkinci el piyasasında al-sat sayısına sınır getirilerek motorlu taşıt ticaretine giren işlemler için Ticaret Bakanlığı yönetmeliği yayınladı, Hazine ve Maliye Bakanlığı da vergi incelemesine başladı.

1 yılda 3'ten fazla araç satanlara inceleme

1 takvim yılı içerisinde, vekalet ile satış yapanlar da dahil, 3'ten fazla araç satanlar incelendi.

100 bin kişinin kurala uymadığı ortaya çıktı. Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, bu kişilerin tespiti için trafik tescil bürolarından, noterlerden bilgi alındığının altını çizerek, şunları söyledi:

“Bunu bankacılık sisteminden temin ettiği bilgi ve belgelerle de destekledi. Ve bu 100 bin kişi haklarında gerekli işlemler yapılmak üzere Gelir İdaresi Başkanlığına oradan da Vergi Dairesi Başkanlığına gönderdi.”

İkinci el araçta satış sınırını geçenlere vergi cezası #1

Satış sınırına uymayanlara vergi cezası

4'üncü araç satışı yaptıkları tarihten itibaren, vergi mükellefiyet kaydı açtırmayanlar listede. 3'ten fazla 2. el araç satışı yapılması 2. el motorlu araç ticareti olarak kabul ediliyor.

Bu şekilde satış yapan kişilere cezai yaptırım için harekete geçildi. İlk tebligatlar gönderilmeye başlandı.

Peki kurala uymayanlar için yol haritası ne olacak? Mali Müşavir Tolu, söz konusu kişilerin her araçtan ne kadar kar ettiklerine dair bilgilerin maliyenin elinde bulunduğunu, mükelleflerin komisyonlarda bu durumla ilgili açıklama yapacağını söyledi.

İzahatı yeterli görülmeyenler hakkında yasal işlem yapılacak. Geçmişe dönük vergi mükellefiyeti belirlenecek.

"Yüzde 10'u tutarında özel hususluk cezası kesilecek"

Mali Müşavir Tolu, “Elde ettikleri kârların tutarına göre yüzde 15'ten yüzde 40'a kadar çıkan gelir vergisi tarifesi var. O oranda bir gelir vergisi tarhiyatı yapılacak. Gelir vergisi ve KDV tutarının toplamı üzerinden bir kat vergi ziyaı cezası kesilecek. Ayrıca bunlar mükellefiyet kaydı açtırmadıkları ve belge düzenlemedikleri için her bir belgeye yazmaları gereken tutarın yüzde 10'u tutarında özel hususluk cezası kesilecek." bilgisini paylaştı.

Uygulamayla ikinci el otomobil satışında tüketici mağduriyetleri azalacak, vergi kayıplarının önüne geçilecek.

Editör: Tunahan Kalender