Hırdavat sektörü 'Kolektif' hareketle katma değerli ihracata odaklandı.İSTANBUL (İGFA) - Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Eximbank İhracat Destek Paketi katkılarıyla düzenlenen 'Hırdavat Sektörü Gelişim Çalıştayı'nda 97 sektör temsilcisi Antalya'da bir araya geldi. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği'nin (İDDMİB) organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlikte sektörün tüm paydaşları ihracatın bugününü ve geleceğini ele aldı.

Çalıştayın açılışına yazılı metin ileten İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, geçen yılı 12,4 milyar dolar ihracatla kapatıp bu yıla 1,12 milyar dolar ihracatla başladıklarını belirterek, "Oldukça zor zamanlardan geçiyoruz. Devletimiz ihracatçımız için elini taşın altına koyuyor. Bizler de üretim ve istihdam odaklı düşünerek ihracatımızı hem değer hem de miktar anlamında artırmanın gayreti içerisindeyiz. İhracatta kırdığımız rekorlarda KOBİ'lerimizin de rolü büyük" dedi.

İDDMİB Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu ise, hırdavat sektörünün ihracattaki birim değer artışına dikkati çekti.

Araç sahiplerini üzen haber! Motorine zam geliyor Araç sahiplerini üzen haber! Motorine zam geliyor

Yeni hedef ihracat pazarlarının da belirlendiğini söyleyen Tecdelioğlu, sektörün en çok ihracat yaptığı bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine ve 2021 Ocak-Aralık döneminde en çok ihracatın 1,1 milyar dolar ile Almanya’'ya gerçekleştiğini kaydederek, "İkinci sıradaki Irak’a 632 milyon dolar, üçüncü sıradaki ABD’ye ise 437 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Serbest Ticaret Anlaşması sonrası Birleşik Krallığa değerde yüzde 30, miktarda ise yüzde 40 oranında bir ihracat artışı gerçekleşti. 2022 yılı hedef ülkelerimizi ise ABD, İngiltere, Meksika, Kanada, Almanya olarak belirledik. Değişen rekabet koşullarına uyum sağlayarak, ürün kalitemizden taviz vermeden, katma değerli ürünler üreterek ve kendimizi doğru tanıtarak ihracatımızı gelecek yıllarda da artıracağımızdan hiç şüphem yok" diye konuştu.

Kaynak: igf