Ölmüş aşklar projesi  

Geçen haftayı Rizespor oldukça hareketli geçirdi. Ligin ikinci devresine galibiyetlerle başlayan yeşil-mavililer tam bir yıldır çeşitli nedenlerden dolayı yapmadığı genel kurul toplantılarını yaptı. Önce Rizespor Futbol Yatırımları ve Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin ardından da Rizespor kulübü derneğinin genel kurulları sonunda yapıldı. Genel kurullar maalesef beklenen ilgiyi görmedi. Eski başkanlarla birlikte şirket ortaklarının çoğu genel kurula gelmediler. Rize’nin yeni valisi Kemal Çeber’ de Rizespor derneğinin genel kurulu katılmadı. Rize valisi olarak kongredeki yerini almalıydı. Milletvekilleri, siyasiler kısaca gelmesi gereken kimse gelmedi. Rizespor başarılı olunca hava atmaya fotoğrafta yer almaya gelen çok olur. Ama iş Rizespor’u konuşmaya gelince ortada kimse görünmez.  Ama ben umutluyum. Rizespor başarılı sonuçlar almaya devam edecek ve kongrelere maçlara gelmeyenler görünmek için gelecekler. Fotoğraftaki yerlerini alacaklar. 

Başkan Hasan Kartal, transferde beklenenin çok üstünde müthiş transferler yaptı. Bunun içinde imkanları sonuna kadar zorlayarak tüm camiayı ve taraftarı mutlu eden isimleri kadroya dahil etti. Ligin seyrini değiştirdi.  Hiçbir fedakarlıktan kaçmayıp en iyisini yaptı. Bununla da alkışı ve tebriği fazlasıyla hak etti.  

Gelelim kongrelere.   

Rizespor futbol Yatırımları ve Ticaret A.Ş. 10 yıl önce büyük umutlarla, büyük beklentilerle Rizespor’un geleceği olarak kuruldu. Türk futboluna örnek bir model olacaktı. Kulüpler bu modeli alıp geleceklerini şekillendireceklerdi. Ama olmadı evdeki hesap çarşıya uymadı. Rizespor A.Ş. hayal perdesinde renkli fragmanı olarak ölmüş aşklar projesi olarak durmaya başladı karşımızda. Şirketin büyük ortaklarının kendi aralarındaki soğuk savaş Rizespor A.Ş.’yi etkiledi. Hey gidi Rizespor A.Ş. hey. Kim derde ki böyle hale geleceksin. Şirketin yeni yönetimi seçildi. Şirketin tek ortağı Başkan Hasan Kartal. Şirketin yönetiminde yer alan Ali Zeki Saruhan, Ali Haydar Er, Hasan Bakır, Serkan Karavin, Celal Hop, Sedat Abanoz, Ahmet Haşimoğlu, Sadullah Köse. Dernekten gelerek A.Ş.’nin yönetim kurulu oldular.  Zaten yönetim kurulu üyesi olmak için ortak olması da gerekmiyor. Aktif pasif tüm yetki şirkette olduğu için şirket yönetiminin işi çok fazla. Ne diyelim Allah kolaylık versin.

Dernek olağan genel kurulunda verilen önerge ile dernek olağan genel kurul toplantısının 3 yılda bir yapılması istendi. Ama sağ duyulu dernek üyeleri oy çokluğuyla buna izin vermedi. Derneğin genel kurulu her yıl yapılacak. Faysal Çillioğlu’ nun önerisiyle sicil kurulu ile yüksek divan kurulunun kurulması istendi. Bu birimler için çalışma yapılma kararı alındı. Bu kurullar Rizespor için mutlaka kurulmalıdır. Bizde bunun takipçisi olacağız. Bu arada derneğin de yeni yönetimi seçildi. Yeni yönetimde yeni isimler yer aldı. Hasan Türüt, Talha Küçükvar ve Cem Kuyumcu yeni yöneticiler olarak genel kurul yapıldıktan  sonra eski tarihlerle Rizespor’a üye oldular. Bu da bir Rizespor klasiğidir. Daha öncede bir çok kez oldu.  Kim kendini gerçek Rizesporlu kabul edip bu takımın başarısı olmasını istiyorsa yapması gerekeni yapacak. Tabi bir de Başkan Hasan Kartal’ın göreve geldiği zaman istediği bir konu var. Rizespor’un her yöneticisi en az bir deplasman masrafını karşılayacak. Doğru olanda budur. Yöneticiysen üstüne düşeni başkanın senden istediğini yapacaksın. Yeni eski yönetimde yer  alanlar deplasman masraflarını karşılamalılar.   

ERZURUM’U DEŞİFRE EDİYOR  

Çaykur Rizespor’ da hummalı bir çalışma var. Yeşil-mavili takımın teknik direktörü Okan Buruk, analiz ekibi ve yardımcıları ile birlikte gece gündüz mesai yaparak Erzurumspor’u kadrosuna kattığı yeni transferler ile birlikte en ince ayrıntısına kadar analiz yaparak inceliyor. Buruk yaptığı analizler ışığında rakibin eksi ve artılarını maddeler halinde ortaya koyup bunları oyuncuları ile paylaştı. Erzurumspor karşısında mutlaka topa daha çok fazla sahip olmalarını isteyen Buruk, “Ortadan saldırmalarını sürekli kısa pas yapmalarını ve sık sık Vedat, Nakoulma ve Aatif ön tarafta buluşturacak defans artasına toplar atılmasını istedi.  

Okan Buruk, Oyunu rakip sahada oynamaları gerektiğini ama bu anlarda taraftar desteğini arkasına alacak olan Erzurumspor’un ataklarına dikkat etmeleri gerektiğini anlattı. Erzurumspor karşısında orta sahayı hareketli tutmak isteyen Okan Buruk, defansından forvete kadar istatistiklerini incelerken ilginç detayları da ulaştı. Yeşil-beyazlı ekibin attığı ve yediği gollerle kazandığı ve kaybettiği maçları belirleyen genç teknik adam, bunları oyuncularına aktararak neler yapmaları gerektiğini adeta ezberletti. Buruk, öne geçtiğimiz zaman kazandık demeyin. Yüksek ve duran toplara dikkat edin. Topu mümkün olduğu kadar yerden oynayın. Geriye düşseniz de teslim olmayın. Savunma zaaflarını avantaja çevirin. Bireysel hataya zorlayın.  

 

Alihan TELATAR