HABER:ARZU ERBAŞ
Rize’de akşam saatlerinde yaşanan ve kişinin yaralandığı Rize Devlet Hastanesindeki silahlı saldırı olayının yankıları devam ediyor. Polis, jandarma ve sağlık çalışanının yaralandığı, etrafa açılan ateş sonrası korku dolu dakikaların yaşandığı olayla ilgili Hekim Birliği Sendikası’ndan açıklama yapıldı. Olay sonrası Hekim Birliği Sendikası iş bırakma eylemi yaparak, bugün sendika çalışanları acil işlemler dışında her türlü sağlık hizmetini durduruyor.
İl Temsilcisi Dr. Seçil Kapar Yavaşi  tarafından yapılan açıklamada ”Devlet kurumlarında çalışanların da vatandaşların da canları devlete emanettir. Hastaneler cana can katması gereken kurumlar olmalı iken son günlerde adeta vahşi batı film setlerine dönmüş durumdadır. Silahlı saldırganlar hastanelerimize elini kolunu sallayarak giriyor ve gerek hekimlerin gerekse sağlık çalışanlarının, vatandaşların canına kastediyor. Valiliklerde, adliye binalarında, AVM'lerdeki güvenlik önlemlerinin aynısının sağlık kurumlarında alınmama sebebi  nedir ? Dün akşam Rize Devlet Hastanesi acil servisinde silahlı kişiler Ellerini Kollarını sallayarak hasta muayene odalarına kadar girmişler silahlı çatışma yaşanmış ve güvenlik görevlileri vatandaşlar sağlık çalışanları kurşunlar ile yaralanmıştır Bu olayı kabul etmemiz mümkün değildir. Daha bir sene önce Konya'da Uzm.Dr. Ekrem Karakaya meslektaşımız hunharca katledildi. Bunun acısı kalbimizde ilk günkü gibi hissediyoruz ve yeni acılar yaşamak istemiyoruz” dedi.
ARTIK YETER SAĞLIKTA ŞİDDET SON BULSUN
Sağlık kurumlarında şiddetin son bulmasını isteyen Dr. Seçil Kapar Yavaşi “Sağlık kuruluşlarına vatandaşların x-ray metal dedektör vb. araç ve gereçlerle üst araması yapılmadan girişini izin verilmemesini talep ediyoruz. Gerek toplumda gerekse idarede  farkındalığın oluşması ve dün yaşadığımız şiddet olayını protesto etmek için 26.07-2023 tarihinde Hekim Birliği Sendikası Yönetim Kurulunun almış olduğu meşru iş bırakma kararına katılıyor acil işlemler dışında her türlü sağlık hizmetini durduruyoruz. Artık yeter sağlıkta şiddet son bulsun” dedi.

Kaynak: rss