Yaratıcılık, aksiyon ve eğlenceyi bir araya getiren FormuLaz Tahta Araba Yarışları Almanya’da düzenlenecek.

 

Her yıl geleneksel olarak Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Beldesi’nde düzenlenen ve bu yıl 17 Temmuz’da 13.sü gerçekleştirilen FormuLaz Tahta Araba Yarışları’nın ünü yurt dışına çıkıyor.

FormuLaz Almanya’da start alıyor. Tunca Belediyesi ve FormuLaz Derneği tarafından düzenlenen yarışlar 9 Ekim Pazar günü Almanya’nın Stuttgart şehrinde düzenlenecek.

Tunca Belediyesi ve FormuLaz Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

 

Yöre gençliği olarak unutulmaya yüz tutmuş tahta araba yarışlarını sonraki kuşaklara aktarmayı amaçlıyoruz. 1960 yıllarından günümüze aktarılan bu kültür, günümüz teknolojisinin getirdikleriyle unutulmuştu. 2009 yılında düzenlediğimiz ilk yarışımızdan bugüne kadar hem kültürümüzü yeniden yaşattık hem de bölgemizi en iyi şekilde ulusal ve uluslararası anlamda tanıttığımızı düşünüyoruz. 13 yıldır Tunca Belde’mizde düzenlediğimiz etkinliğimizi şimdi de Almanya’da düzenleyeceğiz.

 

9 Ekim Pazar günü Stuttgart şehrinde düzenleyeceğimiz etkinliğimize tüm gurbetçi vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Almanya’daki etkinliğimizin düzenlenmesinde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, Rize Valimiz Sayın Kemal Çeber’e, Rize Belediye Başkanımız Sayın Rahmi Metin’e, Tunca Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Naci Aytemiz’e, Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Başkanı Sayın Recep Albayrak’a teşekkür ediyoruz.”

 “Etkinliklerimizin başarılı şekilde düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Tunca Belediye Başkanımız Ahmet Naci Aytemiz’in sahiplenmesi ve desteği ile her yıl üzerine koyarak şenliklerimizi düzenliyoruz. Siyasilerimize, bürokratlarımıza, iş adamlarımıza, değerli Tunca Beldesi ve Ardeşen halkımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyorum. Tunca Beldemizi, Ardeşen ilçemizi, Rize ilimizi en iyi şekilde tanıtmak için verdiğimiz gayretin karşılığını görmek bizleri mutlu ediyor. Almanya’daki etkinliğimizde gurbetçi vatandaşlarımızı güzel sürprizler bekliyor. Sadece Almanya’daki değil, Avusturya ve Avrupa’daki vatandaşlarımızı bekliyoruz.”

FormuLaz Tahta Araba Yarışları her yıl Temmuz – Ağustos aylarında Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Beldesi’nde düzenleniyor.

Editör: Tunahan Kalender