Kazım BULUT/BURSA, (DHA)-BURSA’da Özel Hayat Hastanesi tarafından, ‘Kolon Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında uyarılarda bulunuldu. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet Yetgin, kolon kanserinin dünyada giderek sıklığının arttığını ve kanserden ölüm nedenleri arasında giderek üst sıralara yükseldiğini söyledi.
1-31 Mart tarihlerinin ‘Kolon Kanseri Farkındalık Ayı’ olarak kabul edildiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet Yetgin, “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, bu günkü istatistiklere göre toplumun yüzde 5-6’sında kolon kanseri gelişmektedir. Bu da her 20 kişiden 1’inde kolon kanseri ortaya çıkacağı anlamına gelir. Bu şekilde kolon kanseri en sık görülen bazı ülkelerde ikinci, bazı ülkelerde de üçüncü sıradadır. Kansere bağlı ölümlerde ise maalesef ikinci sırada yer almaktadır” dedi.
KİMLER RİSK ALTINDA?
Kolon kanseri vakalarının yüzde 90’ının 50 yaş ve üzeri insanlarda görüldüğünü ifade eden Op. Dr. Yetgin, “Yani 50 yaştan itibaren bu hastalık konusunda daha dikkatli olmamız gerekiyor. Ailesinde uzak veya yakın akrabasında kolon kanseri görülmüş olanlar, ailesinde poliplerle seyreden Familyal Polipozis veya Lynch Send olan bireyler, daha önce bağırsağında polip saptananlar, obezite sorunu olanlar, tip2 diyabeti olanlar, kırmızı eti fazla tüketenler, mangalda pişmiş et sık tüketenler, hareketsiz yaşayanlar genel olarak risk altında” şeklinde konuştu.
KOLON KANSERİ NASIL ÖNLENEBİLİR?
Kolon kanserinin nasıl önlenebileceğine ilişkin de bilgi veren Op. Dr. Yetgin, şunları kaydetti:
“Kolon Kanserlerinin yüzde 85’inden fazlası poliplerden köken alıyor. Dolayısı ile biz hastayı henüz kanser olmadan önce polip aşamasında yakalayabilirsek ve polipi de alırsak kanser olmaktan kurtarabiliriz. Bu nasıl mümkün olacak? Tabii ki tarama programlarıyla. Yani risk grupları kanser belirtileri ortaya çıkmadan, yani henüz sağlıklı bireyler iken tarama yapılarak saptanacak. Bu insanlara belirli periyotlarda GGK (gaitada gizli kan) testi ve/veya kolonoskopi yapılarak önlem alınabilir. 45-50 yaşa gelmiş her birey ilk kolonoskopisini yaptırmalı. Ailesinde hele hele 1’inci derece akrabasında kolon kanseri saptanmış olanlar da bu daha önce de yapılabilir. 50 yaşta yapılan ve normal çıkan kolonoskopiden sonra her 10 yılda bir tekrarlanması hayat kurtarıcı olabilmektedir. Kanserin bağırsağın neresinde olduğuna bağlı olarak belirti ve bulgular değişebilir. Genel olarak halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı, karın ağrısı ve kramplar, gaz ve şişkinlik, barsak düzeninde ve alışkanlıklarında değişiklikler, dışkıda kan görülmesi veya makattan direk kanama olması, sümüksü akıntı, gaz çıkaramama olarak sayabiliriz. Özellikle açıklanamayan kansızlık yani anemisi olanlarda mutlaka bağırsaklar incelenmelidir.”
KOLON KANSERİNİN TEDAVİSİ
Kolon kanserinin tedaviye yanıtı veren bir kanser türü olduğunu vurgulayan Op. Dr. Yetgin, “Hastaya ne kadar erken evrede tanı konursa tedavi başarısı o kadar yüksek sağ kalım oranları o kadar yüz güldürücüdür. Tedavide birinci adım cerrahidir. Bağırsağın kanserli bölgesi çıkarılır. Gereken hastalarda cerrahiye ek olarak kemoterapi ve/veya radyoterapide yapılabilir” şeklinde konuştu. Op. Dr. Servet Yetgin, kolon kanserinden korunmak için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:
“50 yaştan itibaren herkes kolonoskopi yaptırmalı, aşırı yağlı gıdalar şişmanlık tan kaçınmak gerekir, -kırmızı et haftada 2’den fazla tüketilmemeli, kömürde alevde pişmiş (mangal) etten uzak durulmalı, bol sebze/meyve ve bol lif tüketilmeli, omega 3 zengini balık ve kalsiyum ve (d) vitamininden zengin gıdalar bolca tüketilmeli, düzenli ve sürekli fizik aktivite mutlaka yapılmalı.” (DHA)
FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha