Karadeniz’de özellikle Artvin ve Rize civarında yoğun bir şekilde yapılan Atmacacılık, bölge halkına Atalarından miras kalmış, Osmanlı İmparatorluğunda Padişahların dahi ilgi duyduğu bu güzel ve yırtıcı kuş öylesine benimsenmiş ki çevikliği ile saraylarda cengâverlere dahi isim olarak verilmiş.

Atmaca, günümüzde özellikle Kemalpaşa, Arhavi, Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çayeli ve kısmen Rize merkezde yapılan Atmacacılığa ilgi her geçen gün artıyor.


 

Bu özel kuş, haliyle gelecek nesillere daha iyi anlatılması için seminer ve konferanslarla anlatılmalı diye düşünmekteyiz. Bu manada bizim gibi düşünen Fındıklı Avcılık ve Atmacacılık Dernek Başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu dede ve babadan kalma bu kültürün yeni nesillerce bilinmesi, tanınması ve yapılması adına Fındıklıda bir ilkokulda öğrencilere Karadenizlinin bu ata sporunu tanıttı.


Öğrencilerin Atmacayı daha yakından tanıyabilmeleri için bir sunum hazırlayan Uzunhasanoğlu sunum sonrası öğrencilere; Atmacanın yakalanmasından donak takılmasına, kundaklanmasından beslenip doğaya yeniden bırakılması süreci uygulamalı olarak anlatıldı. Bu esnada ilk kez bu kadar yakından atmaca gören ve ona dokunma fırsatı bulan öğrenciler büyük heyecan yaşadı.

Editör: Tunahan Kalender