Ali Sencer ARSLAN-Sinan KABATEPE/EREĞLİ (Zonguldak), (DHA) - ZONGULDAK'ın Ereğli ilçesinde belediye tarafından düzenlenen Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali’nde, Türk Tabipler Birliği’ne pandemi sürecindeki özverili çalışmaları nedeniyle ‘Sevgi Barış ve Dostluk’ ödülü verildi. 
​Törende konuşan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, önceden öğretmenlerin ve doktorların kapısından girerken büyük saygı gösterildiğini belirterek, “Pandemi sürecinde tüm sağlık çalışanları bu ülkede büyük bir salgını önlemek için kendi hayatlarını, canlarını feda ettiler. Böylesine saygı değer bir gruba saygımız, sevgimiz, hürmetimiz hiç azalmadan devam edecektir. Bizi en çok üzen şiddet olaylarının da olmasıdır. Bu ülkeye bu yakışmıyor. İşte bu hasta bakıcısından hemşiresine ambulans şoföründen tabiplere pandemi döneminde hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarını saygıyla anarak onların manevi huzurunda kendilerine olan bağlılığımızı ifade etmek için Türkiye’nin Nobel’i olarak kabul edilen Sevgi Barış Dostluk festival ödülünü anayasal bir kuruluş olan Türkiye Tabipler Birliği’ne hediye etmekten onur duyuyorum.” dedi. 
Ödülü Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'tan alan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı da  “200 bin meslektaşım adına, 2 milyon sağlık emekçisi adına bu ülkede özveriyle çalışan tüm sağlık emekçileri adına ve son olarak yitirdiğimiz Ekrem Karakaya isimli meslektaşımız ve bugüne kadar şiddete uğrayarak zarar gören sağlık emekçileri adına onların onurlandırılması hepimizin onurlandırılmasıdır. Biz dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey diyoruz. Biliyoruz ki önce severek şiddeti önleyebiliriz.” diye konuştu. 
FOTOĞRAFLI 

Kaynak: dha