Trump kendi ayağına sıktı! Satışları iptal edildi

Trump’ın dünyaya açtığı ticaret savaşı Amerikan otomobil devi Ford’u zora soktu. Ford, Çin’de yaptırdığı ve Amerika'ya satmayı planladığı yeni model Ford Activa aracının satışlarını yaşanan kriz nedeniyle durdurmak zorunda kaldı.

Trump kendi ayağına sıktı! Satışları iptal edildi

Trump’ın dünyaya açtığı ticaret savaşı, Amerikan üreticilerini hem Avrupa’da hem diğer ülkelerde zora soktu. Ford’un Çin’de yaptırdığı ve Amerika'ya satmayı planladığı yeni model Ford Activa aracının satışlarını yaşanan kriz nedeniyle durdurmak zorunda kaldı. 

GM BAZI MODELLERİNİ ÜRETMEYECEK

 

Ucuz işçilikte başı çeken Çin olmasına rağmen Çin’dek en büyük araç üreticisi olan GM (General Motors) kendisine vergi muafiyeti gibi kolaylıkların sağlanmaması durumunda belli araçların üretimini durduracağı sinyalini verdi.

Ford, 2017 yılında ABD Michigan’daki Ford fabrikasını Meksika’ya taşıma planını durdurdu ve ABD seçimlerinden sonra fabrikasını Çin'e taşıdı. Ford'tan yapılan açıklamada bu hamleyle bir milyar doların cepte kaldığını duyurmuştu. Bu karar üzerine o tarihte başkan olmayan Donald Trump, Meksika'yı eleştirmişti.

ABD'DEKİ EKSİKLİĞİNİ ECOSPORT İLE KAPATACAK

Yaşanan ekonomik gerilim sonrası Ford, Hindistan'da yaptırdığı  EcoSport adlı araçları ithal ederek Amerika’daki eksikliğini gidermeyi planlıyor.  Trump'ın aldığı ek vergi kararları sadece otomobil üreticileri değil diğer üreticilerinde etkiledi.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2018, 07:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER